PILNE: Służby rozpoczynają kontrole! Radzimy się na nią zgodzić!

PILNE: Służby rozpoczynają kontrole! Radzimy się na nią zgodzić!

PILNE: Służby rozpoczynają kontrole! Radzimy się na nią zgodzić!

Podaj dalej

W związku z trafiającymi do gmin środkami przeznaczonymi na dodatek węglowy, możliwe będą kontrole gospodarstw domowych. Radzimy przyjąć kontrolerów!

Dodatek węglowy

węgiel dodatek węglowy kontrola urząd straż miejska piec
fot. pixabay

Wnioski na otrzymanie dodatkowego świadczenia na opał można składać do 30 listopada. Dopłata będzie zwolniona z podatku oraz wyłączona z możliwości zajęcia. W związku z nową ustawą, wydłużono także czas przysługujący organom na wypłatę środków. W pierwszym podejściu termin wypłaty wyznaczono na 30 dni, w tej chwili instytucje w związku z problemami otrzymały kolejne 30 dni. Podsumowując aktualny czas oczekiwania na dodatek węglowy wynosi do 60 dni. Osoby, które spełniły wymagania oraz złożyły wniosek w sierpniu, powinny odebrać pieniądze do końca października.

Dodatek jest jednorazowym świadczeniem, które przysługuje każdemu gospodarstwu domowemu korzystającemu z wyróżnionych w ustawie źródeł ogrzewania. Przypominamy, że w związku z rozszerzeniem ustawy, otrzymać można środki w różnej wysokości w zależności od wykorzystywanego źródła ogrzewania:

  • pelet – 3000 złotych
  • drewno – 2500 złotych
  • olej opałowy – 1000 złotych
  • gaz LPG – 5000 złotych

Kontrole związane ze świadczeniem

wymiana pieca piec węgiel drzewo
fot. pixabay

Wymogiem przyznania dodatku węglowego jest wpis lub zgłoszenie głównego źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

W związku z wypłacanymi świadczeniami oraz ich warunkami, możliwe będą kontrole rzeczywistego stanu rzeczy w gospodarstwach domowych. Gminy uzyskają możliwość dokonania inspekcji domostw ubiegających się o dodatek. Wywiad środowiskowy to metoda którą stosować będzie mogła straż miejska oraz pracownicy socjalni. W skrócie polega ona na rozmowie przeprowadzanej w celu uzyskania informacji. Stworzona w ten sposób dokumentacja ma stanowić możliwie pełną podstawę uzasadniającą planowane wypłaty dodatkowych środków.

W przypadku gdy składający wniosek nie wyrazi zgody na kontrolę, może spodziewać się odmowy wypłaty dodatku. Opisywane kontrole mają dotyczyć wszystkich rodzajów podań, zatem odnosi się do dopłat do węgla, oleju opałowego, drewna, peletu oraz gazu LPG.

 

Sprawdź także

PILNE: Prezydent zadecydował! Nowe dopłaty do ogrzewania!

Koniec z nocnym oświetleniem? Bardzo możliwy scenariusz!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News