PILNE: Podwyżka płacy minimalnej! Rząd ogłosił zmiany!

PILNE: Podwyżka płacy minimalnej! Rząd ogłosił zmiany!

PILNE: Podwyżka płacy minimalnej! Rząd ogłosił zmiany!

Podaj dalej

W 2023 roku możemy spodziewać się dwóch podwyżek płacy minimalnej. O jakich kwotach możemy mówić?

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Zgodnie z dostępnymi informacjami pierwszych podwyżek możemy spodziewać się w styczniu 2023 roku. Kolejny termin, w którym zapowiedziano zmiany to lipiec, również przyszłego roku. Zauważalna jest więc coroczna tendencja do wprowadzanych w tej kwestii zmian.

Projektowane rozporządzenie stanowi realizację upoważnienia ustawowego zawartego w art. 2 ust. 5 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę z dnia 10 października 2002 r. Zgodnie z tym przepisem Rada Ministrów ma obowiązek ustalenia na rok następny wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej dla określonych umów cywilnoprawnych w drodze rozporządzenia.

Nowe stawki minimalne – o ile dokładnie zmieni się wynagrodzenie?

ceny paliwa nizsze niz masła
Pixabay

W trakcie dzisiejszego posiedzenia Rady ministrów rządzący ustalali kwestie związane z minimalną stawką godzinową oraz płacą minimalną. Co do wartości godziny pracy, podwyżka styczniowa ma podnieść ją z kwoty brutto – 19,70 zł na 22,80 zł, natomiast podwyżka lipcowa do 23,50 zł. Oczywiście następstwem tego wzrostu jest podwyższenie minimalnej miesięcznej pensji. Aktualnie wynosi ona 3010 złotych brutto (2363 zł netto). W styczniu płaca wzrośnie do 3490 złotych brutto (2695 zł netto), natomiast w lipcu 3600 złotych brutto (2784 zł netto).

Zadowoleni rządzący? Na to wygląda.

paliwo-rzad-lpg
fot. gov.pl

Zapowiedziane stawki są wyższe od pierwotnych kwot zawartych w projekcie rozporządzenia. Początkowo styczniowa podwyżka określała wynagrodzenie minimalne jako 3383 złote, natomiast lipcowa 3450 złotych. Z wypowiedzi Premiera Morawieckiego możemy dowiedzieć się, że to właśnie w związku z inflacją podjęto decyzję o podwójnym podniesieniu wartości płacy. Prezes Rady Ministrów wspomniał również, że „Nasze rządy udowodniły, że płaca minimalna, może naprawdę szybko rosnąć. W ostatnich latach wydarzyła się godnościowa rewolucja”. Premier porównując stawki z okresu poprzedniej władzy, nie krył zadowolenia z osiągnięć partii.

Podsumowując w lipcu przyszłego roku płaca minimalna brutto wzrośnie o 19,6%, czyli 590 zł. Niestety w świetle trwającej inflacji, taki zabieg, mimo pozornej poprawy warunków finansowych obywateli, nie stanowi narzędzia naprawczego dla gospodarki państwa. Finalnie wprowadzone zmiany mogą jednie rywalizować z drastycznie rosnącymi cenami towarów i usług.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News