PILNE: Nawet do 72 tys. złotych kary! Aktualizacja przepisów!

PILNE: Nawet do 72 tys. złotych kary! Aktualizacja przepisów!

PILNE: Nawet do 72 tys. złotych kary! Aktualizacja przepisów!

Podaj dalej

W związku z zapowiedzianymi zmianami w kwestii płacy minimalnej, modyfikacji ulegną również kary za pewne czynności lub ich brak. Najgorszy przypadek to kara w wysokości aż 72 tysięcy złotych.

Z ostatnich informacji od Rządu dowiedzieliśmy się jak będzie wyglądała zmiana w wynagrodzeniu w nadchodzącym roku. Dwuetapowa podwyżka w styczniu 2023 roku wyznaczy wartość minimalną na 3490 złotych brutto, natomiast w lipcu na 3600 złotych brutto. Wpływ tej decyzji oznacza nie tylko podniesienia pensji, ale wyznaczy także nowe stawki za niedopełnienie obowiązków przez kierowców.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia OC

Na pierwszy rzut oka można spodziewać się, że taki rodzaj kary obejmuje bardzo małą liczbę kierowców. Wśród powszechnie dostępnych informacji, odnaleźć jednak możemy dokładne liczby, które wskazują, że w 2021 roku ponad 200 tysięcy kierowców zostało wezwanych do dodatkowej opłaty za przerwę w ubezpieczeniu OC.

Nowe stawki za brak OC dla poszczególnych okresów będą kształtowały się następująco.

W terminie od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 roku:

  • maksymalnie 3 dni – 1400 złotych
  • od 4 do 14 dni – 3490 złotych
  • powyżej 14 dni – 6980 złotych

W terminie od 1 lipca do 31 grudnia 2023 roku:

  • maksymalnie 3 dni – 1440 złotych
  • od 4 do 14 dni – 3600 złotych
  • powyżej 14 dni – 7200 złotych

Warto wspomnieć, że system sprawdzania aktualności ubezpieczenia został zmodernizowany. W przeszłości jedynym narzędziem do wystawienia w tej kwestii kary był funkcjonariusz policji dokonujący kontroli. Aktualnie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wykorzystuje system nadzoru elektronicznego, który kontroluje ważność polisy.

Deklaracja PCC-3

samochód dokument karta kwalifikacji
fot. pixabay

Wspomniany dokument musimy złożyć do urzędu skarbowego w terminie 14 dni od nabycia używanego pojazdu od osoby prywatnej. W przypadku gdy nowy właściciel nie wypełni swojego obowiązku, skarbówka jest organem upoważnionym do nałożenia kary. Wartość takiej nieprzyjemności to widełki pomiędzy jedną dziesiątą a dwudziestokrotnością kwoty brutto płacy minimalnej. Można zatem przeliczyć, że od lipca przyszłego roku, kara może wynieść od 360 do 72000 złotych.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News