Pieszy z nowymi przepisami! Wiele osób wciąż ich nie zna, a kary są wysokie

Pieszy z nowymi przepisami! Wiele osób wciąż ich nie zna, a kary są wysokie

pieszy pasy

Podaj dalej

Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych, także musi zachować ostrożność. Za takie zachowania grozi nawet 300 złotych mandatu.

Pieszy kontra przepisy ustawy

pieszy

 

W zasadzie każdy musi znać przepisy obowiązujące pieszych. Niezależnie od tego, czy idziemy do pracy, szkoły, czy też na zwykły spacer, mamy reguły, których złamanie może słono kosztować. Nowe przepisy, które weszły w życie 21 wrześnie 2022 roku, wprowadzają kolejne istotne, a nadal często łamane ograniczenia.

Pierwszeństwo na przejściu dla pieszych

pieszy pasy

Zgodnie z artykułem 13 ustawy Prawo o ruchu drogowym: „Pieszy wchodzący na jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko albo przechodzący przez te części drogi jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych”. Przejście w miejscu do tego nieprzeznaczonym może zakończyć się mandatem w wysokości nawet 200 złotych. Dodatkowo na przejściu dla pieszych należy zachować szczególną ostrożność, a zatem wystrzegać się korzystania z telefonu. Jeśli na takim zachowaniu przyłapie nas funkcjonariusz, możemy spodziewać się kolejnych 300 złotych mandatu.

Koniecznie należy także wspomnieć o jednym z pojazdów, przed którym niezależnie od okoliczności nie mamy pierwszeństwa. Jest to oczywiście tramwaj, który nie musi ustępować nam pierwszeństwa. Warto zatem zachować jeszcze wyższy poziom ostrożności i poczekać aż tramwaj przejedzie.

Pieszy na ścieżkach rowerowych

pieszy ścieżka rowerowa

W aktualnych przepisach zmieniono zasady dotyczące przekraczania przez pieszych ścieżek rowerowych. Są one teraz definiowane tak samo jak droga, czy też torowisko. W tym przypadku legalne jest tylko przechodzenie tylko przez oznakowane przejścia. Dopuszczalną regułą tak samo, jak w przypadku innych dróg, jest przejście przez ścieżkę w nieoznakowanym miejscu, gdy odległość do przejścia przekracza 100 metrów. Również analogicznie do innych dróg możemy zostać za takie zachowanie ukarani mandatem w wysokości nawet 200 złotych.

Wyszczególniono także, że powstaną tak zwane przejścia sugerowane. Będą to miejsca oznaczone w inny sposób, w których po ustąpieniu pierwszeństwa rowerzystom również będzie można przekroczyć ścieżkę.

Sprawdź także

Kierowcy muszą wymienić dokument do 31 grudnia! Wysokie kary!

Wnioski o 300 zł można składać tylko do 30 listopada!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News