Pierwszeństwo i jego zasady to podstawowa kwestia, której muszą nauczyć się wszyscy kierowcy, chcący uzyskać uprawnienia do prowadzenia każdego z pojazdów. Zależy od niego bezpieczeństwo, jednak w niektórych przypadkach, nawet Ci bardziej doświadczeni kierowcy nie mają pewności jak należy się zachować.
Sygnalizacja i pierwszeństwo

Oczywiście znaczna część skrzyżowań, szczególnie tych znajdujących się na głównych arteriach miast, została wyposażona w sygnalizację świetlną. Takie urządzenia w prosty i jasny sposób przekazują nam informację o tym kto i kiedy ma pierwszeństwo. Warto jednak pamiętać o wyjątkach, takich jak strzałka warunkowego skrętu, czy też sygnalizator kierunkowy. Pamiętajmy, że jeśli widzimy strzałkę warunkowego skrętu musimy koniecznie zatrzymać pojazd przed skrzyżowaniem. Szczególnie po to, aby upewnić się, że na naszej drodze nie znajdują się piesi. Następnie przed włączeniem się do ruchu w danym kierunku musimy sprawdzić, czy inne pojazdy nie mają przed nami pierwszeństwa. Jeśli pojawia się sygnalizator kierunkowy, powinniśmy pamiętać, że konkretny symbol wskazuje nam kierunek, w jakim możemy pojechać.
Skrzyżowania równorzędne

Ten rodzaj skrzyżowania, mimo że obowiązujące na nim reguły są proste, potrafi sprawić problem nawet doświadczonym kierowcom. Występuje ono w przypadku, gdy nie spotkamy na drodze sygnalizatora, znaku świadczącego o pierwszeństwie lub zobaczymy znak A-5. Może zatem nawet dojść do sytuacji, w której nie będziemy wcześniej poinformowani, że wjeżdżamy na skrzyżowanie dróg, a mimo wszystko będziemy objęci regułami pierwszeństwa. Najczęściej w takich sytuacjach kierowcy wymuszają pierwszeństwo lub w wyniku kompletnej dezorientacji przepuszczają wszystkich innych kierowców.
Strefa zamieszkania i pierwszeństwo
Najczęściej w tych strefach także występują skrzyżowania równorzędne, a zatem powinniśmy stosować zasadę prawej ręki. Należy także przypomnieć, że w takiej strefie pieszy ma prawo do poruszania się całą szerokością drogi, zatem kierowcy muszą być bardzo czujni oraz ustępować im pierwszeństwa. Warto także wspomnieć, że wyjątkowa reguła dotyczy wyjazdu ze strefy zamieszkania. Niebieski znak D-41, który nas o tym informuje, oznacza także, że to my włączamy się do ruchu. Musimy zatem ustąpić pierwszeństwa innym. Istotnym faktem, o którym często zapominają kierowcy jest także ograniczenie prędkości w takim miejscu, które wynosi 20 km/h.
Wyjątkowe pojazdy

Nie można także zapomnieć o niektórych pojazdach, które niezależnie od strony, na skrzyżowania równorzędnych zawsze mają pierwszeństwo. Do pierwszego przypadku można zaliczyć pojazdy uprzywilejowane, takie jak policja, straż pożarna, czy też karetka pogotowia. Inny przypadek stanowią także pojazdy szynowe, jak tramwaj, który także jest objęty pierwszeństwem przejazdu.
Na koniec mimo wszystko warto wspomnieć o zasadzie ograniczonego zaufania. Jest ona nawet uregulowana przepisami Prawa ruchu drogowego.
- Artykuł 4 „uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze mają prawo liczyć, że inni uczestnicy ruchu przestrzegają przepisów ruchu drogowego, chyba że okoliczności wskazują na możliwość odmiennego ich zachowania”
Kierowcy powinni zatem ufać sobie wzajemnie w kwestii przestrzegania przepisów. Jednak zawsze warto zwrócić uwagę na okoliczności, które mogą stanowić wątpliwość i bacznie przyglądać się innym kierowcom niezależnie od przepisów.