Oszustwa wciąż powszechne! Na co trzeba uważać?

Oszustwa wciąż powszechne! Na co trzeba uważać?

oszustwa kradzież internet phishing

Podaj dalej

Oszustwa na tle finansowym towarzyszą nam już od lat. Niestety wraz z rozwojem technologii oszuści, czy też krótko mówiąc złodzieje znajdują coraz to bardziej innowacyjne metody na nielegalne wzbogacenie. Policja ostrzega przed kolejną formą oszustwa, na którą naprawdę nie trudno można dać się złapać.

Oszustwa wciąż istnieją

pieniądze banknot podwyżka oszustwa

Niestety, ale mimo rozwoju całej cywilizacji i jej świadomości na wiele tematów, niektórzy ludzie wciąż wykorzystują metody wzbogacenia, którymi po prostu krzywdzą innych. Na przestrzeni lat można określić różne typy przestępstw. Kradzieże ze sklepów, kradzieże samochodów, czy też właśnie wraz z powstaniem globalnej sieci internetowej kradzieże pieniędzy za jej pośrednictwem. Istnieje wiele elementów, które mają za zadanie chronić nas przed takimi przypadkami. Jak jednak widać, wciąż po prostu trzeba zachować czujność.

Oszustwa na klientach banków

oszustwa kradzież internet phishing
pixabay

Dotychczas mogliśmy już usłyszeć o wielu rodzajach oszustów, którzy podszywali się pod konkretne podmioty, dążąc do wyłudzenia danych, najczęściej potrzebnych w ramach dostępu do naszej bankowości internetowej. Oszuści próbowali podszywać się już chociażby pod dostawców energii, czy też przesyłek internetowych.

Jak przekazała KWP w Radomiu, oszuści tym razem postanowili podszyć się pod pracowników banków. Zgodnie z przekazanymi informacjami, podczas rozmowy telefonicznej wmawiają ofiarom o możliwym niebezpieczeństwie związanym z kontem bankowym. Następnie próbują wyłudzić dane, dzięki którym będą w stanie opróżnić nasze konta ze znacznej kwoty pieniędzy. Tak jak przekazuje KWP, często w takich przypadkach telefon wyświetli nam informację o tym, że dzwoni właśnie bank. Jeśli jednak zdziwi nas fakt, że ktoś wymaga od nas wrażliwych danych, powinniśmy nabrać wątpliwości. W takim przypadku warto po prostu się rozłączyć i zadzwonić na zweryfikowaną infolinię banku, na której to uzyskamy informację, czy faktycznie istnieje jakiekolwiek zagrożenie.

Wniosek jest smutny

Przesłanie tych wiadomości jest niestety proste. Musimy wciąż stosować zasadę ograniczonego zaufania. Niezależnie od tego, czy zamawiamy coś przez internet, dostajemy dziwnego sms-a, czy też podejrzane połączenie z elementem strachu, musimy weryfikować wszelkie okoliczności. Czujność oraz weryfikacja miejsc, w których podajemy wrażliwe dane, szczególnie dotyczące płatności internetowych może nas uratować przed wieloma przykrymi następstwami potencjalnego oszustwa.

Źródło: policja.pl

Sprawdź także 

Kierowcy o tym często zapominają. Ten błąd może kosztować życie

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News