Głównym zadaniem, jakie spełniają psychotesty dla kierowców, jest analiza ich procesów poznawczych oraz weryfikacja kondycji psychomotorycznej. Powodem stosowania takiego środka kontroli jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Psychotesty-kto jest objęty obowiązkiem?
W ustawie z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami przewidziano zapis stanowiący o osobach objętych takim zobowiązaniem. Regularne psychotesty muszą wykonywać osoby, które systematycznie pracują wraz z pojazdami w ruchu lądowym.
Obowiązek wykonywania psychotestów określonych terminem obejmuje:
- kierowców zawodowych
- kandydatów na instruktorów jazdy
- instruktorów jazdy
- kandydatów na egzaminatorów
- egzaminatorów
- kierowców pojazdów służbowych
- kierowców ubiegających się o prawo jazdy kat. C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D i D+E
- ubiegających się o uprawnienia do kierowania tramwajem
- kierowców przewożących wartości pieniężne
- kierowców pojazdów uprzywilejowanych
Częstotliwość wykonywania psychotestów
Wskazanych kierowców obowiązuje badanie wykonywane okresowo, to znaczy co 5 lat. W przypadku jednak gdy kierowca ma więcej niż 60 lat, wyznaczony okres ważności psychotestu wynosi 30 miesięcy, a więc 2,5 roku. Regularność wykonywanych badań ma oczywiście uzasadnienie. Cykliczna weryfikacja zdolności danej osoby do wykonywania zawodu związanego z poruszaniem się pojazdami pozwala na upewnienie się co do braku ewentualnego zagrożenia dla siebie oraz innych uczestników ruchu ze strony badanego kierowcy.
Elementy psychotestu?
Zgodnie z ustawą, psycholog posiadający odpowiednie uprawnienia może wykorzystać odpowiednie metody, techniki oraz urządzenia umożliwiające sprawdzenie:
- osobowości w znaczeniu chociażby rozumienia norm, czy też dojrzałości emocjonalnej
- sprawności intelektualnej oraz procesów poznawczych, czyli chociażby spostrzegania i uwagi
- psychomotoryki badanego uwzględniając reakcję oraz koordynację
Gwarantowane zaliczenie?

Forma psychotestu odbiega w znaczny sposób od regularnej czy też spodziewanej postaci testu. Nie ma jednego dobrego sposobu lub ściągi gwarantujących powodzenie. Przed podejściem do tego wyjątkowego „sprawdzianu” warto pamiętać o przygotowaniu mentalnym, czyli wypoczęciu oraz unikaniu stresu, to w końcu tylko test. Istotą zdawalności opisywanych badań jest bezpieczeństwo. Na pytania należy odpowiadać naturalnie. Jest to podstawą od pozytywnego wyniku do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.
PILNE: Służby rozpoczynają kontrole! Radzimy się na nią zgodzić!