Obowiązek jest słowem dość popularnym. Jako obywatele mamy w końcu swoje prawa i obowiązki. Tę kwestię należy jednak koniecznie znać, żeby uchronić się zarówno przed własnym sumieniem, jak i poważną odpowiedzialnością karną. Niestety, ale tego zobowiązania nie można przewidzieć, co sprawia, że musimy być zawsze gotowi do pomocy.
Obowiązek udzielenia pomocy
W trakcie edukacji, zarówno tej szkolnej, jak i chociażby kursu prawa jazdy, wielokrotnie mamy okazję, aby poznać sposoby udzielania pierwszej pomocy. Niestety mimo teoretycznej znajomości metod, zdarzają się przypadki, w których stres i strach paraliżuje świadków zdarzenia. Znaczna część takich biernych obserwatorów po prostu boi się o dodatkowe wyrządzenie szkody takiej osobie. Warto zatem przypomnieć jaki obowiązek ciąży na nas w nieszczęśliwej sytuacji. Pierwszą kwestią jest niezwłoczne zawiadomienie służb. W dużym skrócie jest to wykonanie połączenia telefonicznego pod numerem 112 lub 999 oraz udzielenie odpowiednich informacji odnośnie zdarzenia. Jeśli jesteśmy w stanie samodzielnie podjąć próbę pomocy, powinniśmy także dołożyć wszelkich starań, aby zabezpieczyć poszkodowanego.
Na początku należy ocenić czy poszkodowany jest przytomny. Jeśli okaże się, że nie, dla dalszych czynności będzie konieczna znajomość podstaw pierwszej pomocy, która składają się z 3 elementów
- A (Airway)-sprawdzenie drożności dróg oddechowych oraz ewentualne ich udrożnienie
- B (Breathing)-sprawdzenie czy poszkodowany oddycha, jeśli nie to podejmujemy resuscytację
- C (Circulation)-sprawdzenie czy wyczuwalne jest tętno, jeśli nie rozpoczynamy masaż serca
Konsekwencje w przypadku nieudzielenia pomocy
Regulacja, która stanowi podstawę wobec poruszanego tematu to Kodeks karny, a dokładniej artykuł 162, który brzmi:
Pomóc czy nie-ważna decyzja
Obowiązkowy przegląd techniczny trzeba wykonać do 30 listopada
Dziecko w samochodzie. Jeden szczegół to nawet 300 zł mandatu