Nowy podatek już niebawem? Kto zapłaci najwięcej?

Nowy podatek już niebawem? Kto zapłaci najwięcej?

Nowy podatek już niebawem? Kto zapłaci najwięcej?

Podaj dalej

Kryzys energetyczny nie zwalnia, a spowodowany przez niego wzrost zysków wielu globalnych przedsiębiorstw skłonił Komisję Europejską do rozważań nad wprowadzeniem nowego podatku. Podatek solidarnościowym od nadzwyczajnych zysków uderzy w wiele koncernów, w tym polskich.

Kto zostanie objęty podatkiem?

rosja ropa unia europejska
fot. freepik

W propozycji Komisji Europejskiej oznajmiono, że podatek zostanie wprowadzony tylko na nadzwyczajne zyski firm posiadających siedzibę na terenie Unii Europejskiej. Sektory , które będą obciążone daniną to działalności związane z ropą naftową, gazem i węglem. Podatek ma być obliczany w przypadku przekroczenia 20% średnich zysków z okresu trzech lat. Zyskami nadzwyczajnymi będą zatem wyniki od 1 stycznia 2022 roku, jeśli przekroczą średnie zyski liczone od 1 stycznia 2019 roku. Warto podkreślić także, że podatek ma być tymczasowy, zatem gdy sytuacja na świecie wróci do normalności, danina powinna zniknąć.

Państwowa dowolność?

paliwo-rzad-lpg
fot. gov.pl

W propozycji złożono również stanowisko, że kraje członkowskie będą mogły samodzielnie ustalić indywidualną stawkę dla tego podatku, jednak nie będzie mogła przekroczyć 33%. Co ciekawe decyzję o wprowadzeniu takiego podatku podjęły już Węgry. Rząd tego państwa uprzedził Unię Europejską i samodzielnie zarządził o kwestii nowej opłaty.

Polskie koncerny

Nawodne stacje Orlen
fot. PKN Orlen

W teorii nowy podatek ma być ograniczony w skutkach dla europejskich przedsiębiorstw paliwowych i gazowych. Analitycy wyróżniają jednak Orlen, jako spółkę, która najdotkliwiej doświadczy nowego podatku. Przepływ środków, generowany przez tak wielkie koncerny jest mimo wszystko w obecnych warunkach dość stabilny. Eksperci Fitch podkreślają, że wobec zadowalających obrotów firm objętych podatkiem i podniesionych cen surowców, nowa opłata nie powinna wpłynąć na obecne notowania obciążonych firm.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News