Nowy obowiązek od kwietnia 2023 roku! Wydatek dla tysięcy osób!

Nowy obowiązek od kwietnia 2023 roku! Wydatek dla tysięcy osób!

nowy obowiązek pieniądze

Podaj dalej

Nowy obowiązek znów uderzy w portfele właścicieli nieruchomości. Dotychczasowe przepisy ulegną zmianie, a wraz nimi rozszerzy się obowiązek dotyczący świadectwa energetycznego. Aktualnie obejmuje on tylko właścicieli domów jednorodzinnych. Jednak w najbliższym czasie zobowiązana zostanie kolejna grupa właścicieli.

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej

nowy obowiązek laptop

Dokument zwany także paszportem energetycznym zawiera w sobie wiele danych, które określają dany budynek w kwestii zużycia energii. Tworzona charakterystyka ma określić kwestię zapotrzebowania na energię wykorzystywaną chociażby do ogrzewania, oświetlenia czy też chłodzenia w danej nieruchomości. Jest to forma pewnego rodzaju edukacji właścicieli oraz informacji dla potencjalnych zainteresowanych w kwestii energii wykorzystywanej przez daną nieruchomość.

Aktualnie obowiązek uzyskania takiego dokumentu w formie świadectwa charakterystyki energetycznej obejmuje budynki jednorodzinne, które zbudowano po 1 stycznia 2009 roku. Jak wynika z planowanych zmian, zobowiązanie ulegnie rozszerzeniu. Wobec tego obowiązkiem będą objęci także właściciele budynków wielorodzinnych. Dotychczas świadectwo było także wymagane w okoliczności sprzedaży oraz najmu nieruchomości. Aktualnie będzie ono obowiązkowe dla każdego nowego budynku jedno i wielo rodzinnego .

Nowy obowiązek a mieszkania

nowy obowiązek mieszkania blok

Ponieważ wyszczególnione mieszkania nadal stanowią nieodłączną część budynków wielorodzinnych, także obejmie je obowiązek. Podstawą jest fakt, że takie świadectwo jest dokumentem wymaganym przy zbyciu lub wynajmie danej nieruchomości.

Nowy obowiązek i jego koszt

nowy obowiązek pieniądze

Niestety, ale wydatki związane z uzyskaniem takiego dokumentu nie są niskie. Można przyjąć, że ceny zaczynają się od około 400 złotych, jednak mogą wynieść znacznie więcej. Wiele zależy od zakładanej nieruchomości. Oczywisty jest fakt, że zapłacimy znacznie więcej za wystawienie świadectwa dla dużego domu w porównaniu do chociażby kawalerki. Bez zmian pozostanie kwestia okresu przez jaki dokument jest ważny, czyli 10 lat.

Termin wprowadzenia

kalendarz data

Zgodnie ze wstępnymi założeniami, obowiązek domów, ale także mieszkań dotyczący dysponowania świadectwem energetycznym będzie obowiązywał od kwietnia przyszłego roku. Od tego terminu, każda osoba kończąca budowę wraz z zawiadomieniem o zakończeniu budowy, będzie musiała przedstawić także świadectwo energetyczne. Ponadto, taki dokument będziemy musieli otrzymać od sprzedawcy danej nieruchomości, także dewelopera.

Sprawdź także

Nowe przepisy od 5 grudnia! Trzeba się z nimi pilnie zapoznać!

Prezydent podpisał reformę! Nowe kary dla kierowców!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News