Nowy dodatek i obniżka cen! Rząd przyjął wczoraj bardzo ważny projekt!

Nowy dodatek i obniżka cen! Rząd przyjął wczoraj bardzo ważny projekt!

dodatek na węgiel W 2023 roku

Podaj dalej

Nowy dodatek oraz kilka innych bardzo istotnych i aktualnych spraw przyjął w formie projektu ustawy rząd. Działania będą kolejną formą wsparcia w kwestii paliw.

Nowy projekt ustawy w rządzie

nowy dodatek

Wczoraj, 25 listopada Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 roku. Ustawa ma związek ze szczególnie trudną sytuacją na rynku gazu. Została złożona przez Ministra Klimatu i Środowiska, jako odpowiedź na istniejące zaburzenia wywołane przez panujący kryzys. Proponowane rozwiązania mają stanowić podstawę tak zwanej Tarczy Energetycznej, będącej wsparciem dla wrażliwych podmiotów korzystających z paliw gazowych.

Zgodnie z przekazanymi na stronie gov.pl informacjami, możemy dowiedzieć się, że dojdzie do zamrożenia cen gazu. Podobnie jak w przypadku zamrożenia cen energii elektrycznej, oznacza to, że niektórzy odbiorcy będą mogli liczyć na stabilne ceny gazu i usług jego dystrybucji. Wstępne założenia określają natomiast maksymalną ceną paliw gazowych na 200 złotych za MWh. Zamrożenia ma także obejmować wszystkie podmioty objęte ochroną taryfową, a więc zarówno gospodarstwa domowe, wspólnoty mieszkaniowe, jak i inne podmioty społeczne. Ponadto będzie można liczyć na zwrot części kosztów.

Wsparcie finansowe

pieniądze nowy dodatek

Dla najbardziej wrażliwych gospodarstw domowych w projekcie ustawy przewidziano pomoc opartą na kryterium dochodowym. Będzie ona dotyczyła ogrzewających się gazem, którzy mieszczą się w dochodach:

  • 2100 złotych na osobę dla gospodarstw domowych jednoosobowych
  • 1500 złotych na osobę dla gospodarstw domowych wieloosobowych

Wsparcie finansowe będzie natomiast polegać na zwrocie równowartości podatku VAT od poniesionych kosztów na zakup gazu do ogrzewania. Kwota zwrotu będzie określana na podstawie otrzymanej faktury.

Projekt ustawy będzie teraz omawiany oraz poprawiany. Do jego wejścia w życie pozostało jeszcze trochę czasu, jednak odbiorcy ogrzewania gazowego z pewnością ucieszą się z faktu prac nad takim rozwiązaniem.

Sprawdź także

Nowe przepisy! Tysiące aut nie wjadą do polskiego miasta!

Kierowcy regularnie o tym zapominają. Uszkodzenie auta gwarantowane

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News