Nowy dodatek dla gospodarstw domowych-nawet 1500 złotych! Wnioski można składać do lutego 2023

Nowy dodatek dla gospodarstw domowych-nawet 1500 złotych! Wnioski można składać do lutego 2023

prad energia miasto

Podaj dalej

Kolejny projekt wsparcia finansowego w związku z panującym kryzysem gospodarczym i energetycznym został przyjęty. W czwartek Sejm zdecydował o przyznaniu nowego, jednorazowego świadczenia. Nowy dodatek w świetle trwającego kryzysu jest bardzo istotnym elementem w kwestii energetycznego i socjalnego poczucia bezpieczeństwa.

paliwo-rzad-lpg
fot. gov.pl

Komu przysługuje nowy dodatek i w jakiej wysokości? 

Wprowadzone świadczenie będzie przysługiwać gospodarstwom domowym, w których głównym źródłem ogrzewania jest urządzenie zasilane energią elektryczną. Oczywiście istnieją także warunki, które należy spełnić. Przede wszystkim, opisywane źródło ciepła musi być zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. 

Wysokość dodatku określono w bezpośredniej zależności od zużycia prądu w roku 2021. Jeśli w ubiegłym roku zużycie prądu wyniosło do 5000 kWh, dopłata wyniesie 1000 złotych. W przypadku gdy energia elektryczna została użyta w ilości przekraczającej tą wartość, dofinansowanie wyniesie aż 1500 złotych.

Wypłaty zaplanowanych środków dla wspomnianych gospodarstw domowych zostaną rozliczone najpóźniej do 31 marca 2023 roku.

Do kiedy można składać wnioski? 

Wnioski o przyznanie nowego świadczenia będą przyjmowane od 1 grudnia bieżącego roku. Nabór wśród wnioskodawców będzie trwał aż do 1 lutego 2023 roku. Wszelkie dokumenty należy składać oczywiście w gminie właściwej dla wnioskodawcy ze względu na miejsce zamieszkania. Nowy dodatek z pewnością może wspomóc wiele osób korzystających z takiego rodzaju ogrzewania.

Tak jak w przypadku pozostałych dodatków obowiązuje zapis dotyczący ilości dodatków względem gospodarstwa domowego. Każdy adres, nawet jeśli przypada pod niego kilka gospodarstw domowych (osób), może otrzymać tylko jeden dodatek. W przypadku gdy wniosek dla jednego adresu złoży kilka podmiotów, zostanie on wypłacony pierwszemu wnioskodawcy.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że ponieważ jest to świadczenie socjalne, odpowiednie organy będą miały możliwość przeprowadzenia kontroli w konkretnych domach. Tak samo jak w przypadku dodatku węglowego, zweryfikowane za pośrednictwem wywiadu środowiskowego będą mogły być kwestie stanu faktycznego poszczególnego gospodarstwa domowego. Oczywiście w przypadku gdy odmówimy odpowiedzi kontrolerom, musimy liczyć się z możliwością odmowy przyznania dodatku.

 

Sprawdź także

Koniec tarczy inflacyjnej? Ceny już niedługo poszybują w górę!

Samochody które warto kupować! Jakie marki wypadły najlepiej?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News