Nowe przepisy od 5 grudnia! Trzeba się z nimi pilnie zapoznać!

Nowe przepisy od 5 grudnia! Trzeba się z nimi pilnie zapoznać!

zmiany trasa

Podaj dalej

Przepisy podlegają ostatnio bardzo wielu zmianom. Ustawodawca przewidział, że kierowcy będą musieli zwracać uwagę na nowe regulacje już od 5 grudnia bieżącego roku. Warto zapoznać się z nowościami przed ich wprowadzeniem, aby uniknąć ewentualnych problemów. Powszechne tablice oraz oznaczenia postojowe ulegną znacznym zmianom.

Przepisy od 5 grudnia

przepisy jazda samochód

Kierowcy zobowiązani polskimi przepisami drogowymi będą musieli przyjąć kilka zmian. Ministerstwo Infrastruktury wydało niedawno informacje na temat nowego rozporządzenia. Zgodnie z powiadomieniem, ma ono regulować niektóre z warunków technicznych dla sygnałów i znaków drogowych. Rozporządzenie ma natomiast obowiązywać od 5 grudnia bieżącego roku, a w jego zakresie mają pojawić się nowe znaki.

Jak powszechnie wiadomo, lepiej znać ich znaczenie i dostosować swoje zachowanie na drodze. Część istniejących znaków ma stać się bardziej czytelna. Taki zabieg ma na celu oczywiście poprawę bezpieczeństwa i komfortu kierowców. Czytelne znaki to jeden z ważniejszych elementów poruszania się po drogach. To dzięki nim wiemy gdzie się znajdujemy i jakie przepisy aktualnie nas obowiązują, zatem nie można się dziwić zmianom, które chcą tę kwestię usprawnić. Znaki drogowe muszą natomiast funkcjonować w zgodności z obowiązującym Prawem ruchu drogowego, w związku z czym dojdzie chociażby do zmiany znaków dotyczących dopuszczalnych prędkości.

Dotychczasowe przepisy określały miejsca postoju taksówek znakami D-19 „postój taksówek” oraz D-20 „koniec postoju taksówek”. Zgodnie z najnowszymi regulacjami, znak D-20 nie będzie już istotny, natomiast znak D-19 zyska nowe znaczenie. Będzie on samodzielnie określał odległość, na jaką przewidziano miejsce dla postoju taksówek. Miejsca postojowe powinny być wyznaczane na ulicach lokalnych, natomiast na ulicach układu podstawowego w odpowiednich zatokach. Takie miejsca nie powinny powodować utrudnień w ruchu dla innych pojazdów. Ich długość powinna odpowiadać zapotrzebowaniu, ale także zawierać się w przedziale od 15 do 50 metrów. Jeżeli nie znajdziemy znaku świadczącego o zakończeniu miejsca postojowego, jego długość to 20 metrów.

Zmiany znaku dopuszczalnej prędkości

znaki zmiany przepisy
gov.pl

Poza powyższymi wprowadzono także zmiany w znaku informującym o dopuszczalnej prędkości. Zmieniono dane dotyczące limitu prędkości dla znaków określających prędkość w obszarach zabudowanych, na autostradach oraz drogach ekspresowych. Znaki te objęte są oznaczeniem D-39, a zmiany wynikają z przepisów artykułu 20 ustawy Prawo o ruchu drogowym, które sprawiły, że tablica straciła aktualność już dość długi czas temu. Aktualizacja dopuszczalnych prędkości sprawi, że zawarty w rozporządzeniu załącznik będzie po prostu zgodny z obowiązującymi przepisami.

Sprawdź także

Ważne zmiany weszły w życie 1 grudnia. Limit i strata pieniędzy!

Bardzo popularny błąd kierowców! Wysoki mandat i punkty!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News