Niebezpieczna pogoda a uzyskanie odszkodowania. Czy jest o co walczyć?

Niebezpieczna pogoda a uzyskanie odszkodowania. Czy jest o co walczyć?

Niebezpieczna pogoda a uzyskanie odszkodowania. Czy jest o co walczyć?

Podaj dalej

Niebezpieczna pogoda, szczególnie jako element narastających efektów globalnego ocieplenia zawsze stanowi zagrożenie. W skutek warunków atmosferycznych, na wiele sposobów ucierpieć może nasz majątek. Co na to ubezpieczyciel?

niebezpieczna

Niebezpieczeństwo może nas dotyczyć nie tylko kiedy poruszamy się pojazdem. Mowa tutaj wprawdzie głównie o groźbie finansowej, jednak ona też nie jest niczym przyjemnym. Potężna wichura, grad wielkości piłek do golfa czy też nadmiar opadów deszczu. Wszystkie te przypadki mogą doprowadzić do poważnego uszkodzenia samochodu, a koszty napraw mogą wynosić wiele tysięcy złotych.

Niebezpieczna pogoda a prawo

Jak wynika zarówno z zapisów umownych, a także artykułu 826 Kodeksu cywilnego, szanse na uzyskanie odszkodowania w takim przypadku są bardzo niskie. Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują zabezpieczenia dla własnych środków finansowych w przypadku „rażących zaniedbań właściciela”. Taki argument z łatwością może zostać uzasadniony, jeśli parkując w trakcie porywistego wiatru pozostawimy samochód chociażby pod drzewem.

Oczywiście najbezpieczniejszym wyjściem jest posiadanie garażu, jednak na taki przywilej nie zawsze można sobie pozwolić. Warto zatem mieć na uwadze prognozy pogody, szczególnie gdy otrzymujemy alerty RCB i postarać się zostawić pojazd poza strefą zagrożenia.

Niebezpieczna pogoda w kwestii ubezpieczenia

niebezpieczna

Wyróżniamy oczywiście dwa rodzaje ubezpieczeń – AC i OC. Oczywiście zdecydowanie łatwiej będzie uzyskać odszkodowanie z polisy AC. Należy mieć jednak na uwadze, że przyznanie pieniędzy będzie zależało od pakietu jaki zawarty został w umowie z ubezpieczycielem. W przypadku jednak gdy ubezpieczyciel podniesie wspomniane wyżej argumenty o zaniedbaniu, żadna z polis nie daje gwarancji na uzyskanie rekompensaty.

Istnieje jednak inny sposób, który ma szanse na pozytywne zakończenie. Jeśli przedmiot, który uszkodził nasz samochód pochodzi z prywatnej posesji, możemy ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC właściciela takiego miejsca. W takim przypadku bezwzględnie przyda się wiedza o terminie, który wynosi 7 dni na zgłoszenie od zajścia szkody. Bardzo ważnym elementem w przypadku takiego postępowania są dowody. Jeśli mamy taką szansę poprośmy osobę, która widziała zdarzenie o zostanie świadkiem, a koniecznie udokumentujmy dokładnie miejsce powstania szkody.

Ponadto nawet jeśli właściciel nieruchomości nie posiada ubezpieczenia, możemy spróbować uzyskać od niego rekompensatę na drodze cywilnoprawnej. Taka opcja pojawia się, gdy na przykład dany posiadacz zaniedbał element własnej posesji. Przykładem może być pozostawienie niebezpiecznych rzeczy, które poderwał wiatr, drzewo które powinno zostać usunięte ze względu na jego stan, czy też oderwanych fragmentów uszkodzonego zadaszenia.

 

Sprawdź także 

Samochody które warto kupować! Jakie marki wypadły najlepiej?

Telefony już niedługo staną się bezużyteczne? Sprawdź dlaczego!

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News