Nie ustąpiłeś? Możesz spodziewać się mandatu!

Nie ustąpiłeś? Możesz spodziewać się mandatu!

Nie ustąpiłeś? Możesz spodziewać się mandatu!

Podaj dalej

W trakcie poruszania się pojazdem jedną z najistotniejszych kwestii jest bezpieczeństwo. Istotnych elementem w tej kwestii jest korytarz życia, polegający na ustąpieniu miejsca pojazdom uprzywilejowanym. Dla kierowców jest to prosty manewr, dzięki któremu oczekujący na pomoc zyskuje cenne sekundy, od których często zależy życie.

Czym jest pojazd uprzywilejowany?

policja na sygnale

Na wstępie warto wyjaśnić jak identyfikować pojazdy uprzywilejowane. Definicję możemy znaleźć w artykule 2 p. 38 ustawy prawo o ruchu drogowym jako: „pojazd wysyłający  sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi”. Oczywiście precyzyjnie mówiąc nazwać w ten sposób możemy karetkę, radiowóz, wóz strażacki  oraz pojazdy wielu innych służb.

Oczywiście pojazdy uprzywilejowane mają pierwszeństwo tylko gdy wynika ono z zasad ruchu drogowego. W artykule 9 wspomnianej wcześniej ustawy odnaleźć możemy definicję oczekiwanego zachowania kierowcy: „Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się”.

W jaki sposób ustąpić?

Zależnie od sytuacji można do tego obowiązku podejść na kilka sposobów. Czasami wystarczy zwolnić i dojechać do krawędzi jezdni, jednak konieczna jest obserwacja sytuacji. Jeśli jest taka możliwość, najlepiej jest usunąć się z drogi i zatrzymać, jednak należy szczególnie uważać, aby nieumyślnie nie doprowadzić do zatamowania ruchu. Jeśli poruszamy się drogą o przynajmniej dwóch pasach, zjedźmy do krawędzi prawego pasa.

O czym jeszcze warto pamiętać?

W tej kwestii wyróżnić należy kilka zasad, które uchronią nas przed mandatem. Po pierwsze nie wolno poruszać się za pojazdem, dla którego utworzono korytarz, a także w jakikolwiek sposób powodować utrudnienie w przejeździe. Za te przewinienia mandat wynosi od 500 do 2500 złotych. Poza tym należy wiedzieć, że nie wolno wyprzedzać pojazdu uprzywilejowanego w terenie zabudowanym. Nie stosując się do tej reguły, narażamy się na karę w wysokości 1000 złotych.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News