Kontrola w innej formie. Nie trzeba przekroczyć prędkości, żeby dostać mandat.

Kontrola w innej formie. Nie trzeba przekroczyć prędkości, żeby dostać mandat.

kierowcy konfiskata

Podaj dalej

Kontrola prowadzona przez funkcjonariusza Policji z reguły nie kojarzy się z niczym przyjemnym. Jest jednak czynnością, której nie możemy odmówić.

Kontrola prędkości

kontrola prędkość

Pierwszym skojarzeniem ze słowem kontrola jest zapewne policjant stojący z radarem przy drodze, sprawdzający naszą prędkość. Innym przypadkiem jest podążający za nami radiowóz, który uruchamia sygnały świetlne i kieruje nas na miejsce kontroli. W każdym przypadku, kierujący musi zatrzymać pojazd oraz w oczekiwaniu na funkcjonariusza trzymać ręce na kierownicy. Policjant powinien natomiast podejść do samochodu, przedstawić się oraz wyjaśnić powód zatrzymania.

Kontrola kierowcy

prawo jazdy kontrola

Oczywiście tuż po zatrzymaniu do kontroli, jesteśmy proszeni o okazanie dokumentu, na podstawie którego możliwa będzie weryfikacja naszych uprawnienia. Jazda bez obowiązkowych uprawnień jest natomiast karalna i to bardzo surowo. Za taki czyn możemy otrzymać minimalnie 1500 złotych grzywny. Ponadto jeśli sprawa trafi do sądu, możemy liczyć na jeszcze większe kłopoty. Sąd może orzec do 30 000 złotych grzywny, a także zakaz prowadzenia pojazdów. Wcale nie lepiej wygląda sytuacja kierowcy, u którego stwierdzono zawartość alkoholu w organizmie. Za taki czyn grozi kara aresztu, a także grzywny nie niższej niż 2500 złotych.

Właściwości pojazdu

wzrost wydech samochód kontrola

Poza sprawdzeniem czy nasz pojazd w ogóle jest dopuszczony do ruchu poprzez weryfikację danych z dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC, policja ma także inne możliwości.  Możemy na przykład zostać ukarani, jeśli nasz pojazd wzbudzi wątpliwości co do generowanego hałasu. Na wyposażeniu funkcjonariuszy znajduje się bowiem sonometr, zdolny do sprawdzenia natężenia dźwięku. Polskie przepisy określają, że pojazd z silnikiem diesla nie może przekraczać 96 dB, natomiast z silnikiem benzynowym 93 dB. Jeśli okaże się, że nasz pojazd przekracza takie wartości, zatrzymanemu grozi mandat 300 złotych oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

Sprawdź także

Każdy diesel wyprodukowany po 2006 roku musi to mieć. Mandat to nawet 5000 złotych!

Wnioski o 300 zł można składać tylko do 30 listopada!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News