Motocykl w mieście? O tym warto pamiętać

Motocykl w mieście? O tym warto pamiętać

Motocykl w mieście? O tym warto pamiętać

Podaj dalej

Motocykl to bardzo ciekawy środek transportu, choć na jego zakup i użytkowanie decyduje się znacznie mniej osób niż na samochód osobowy. Oczywiście nie spełni on wszystkich funkcji dużego, pojemnego samochodu, ale czasami może być dobrą alternatywą. Tak samo, jak w przypadku auta, można wybierać z bardzo szerokiej gammy modeli o konkretnej charakterystyce.

Prawo jazdy na motocykl

motocykl motocyklista
pixabay

Wybór motocykla wiąże się przede wszystkim z dwiema kwestiami. Po pierwsze trzeba wybrać pojemność silnika, do której mamy odpowiednie uprawnienia. Po drugie w zależności od miejsc, w których się poruszamy, trzeba wybrać rodzaj motocykla, który spełni nasze oczekiwania w największym stopniu.

W Polsce wyróżnia się kategorie prawa jazdy dla motocykli takie jak:

– AM (od 14 roku życia, uprawnia do prowadzenia motoroweru)

-A1 (od 16 roku życia, uprawnia do prowadzenia motocykla o pojemności silnika do 125 cm3)

-A2 (od 18 roku życia, uprawnia do prowadzenia motocykla o mocy do 35 kW)

-A (od 20 roku życia jeśli kandydat od 2 lat posiada kategorię A2, lub od 24 roku życia, uprawnia do prowadzenia każdego motocykla)

Wyprzedzanie w korku i motocykl

Niewątpliwą zaletą jednośladów jest ich rozmiar w przypadku parkowania, czy też przemieszczania się po zakorkowanym mieście. Kierowcy samochodów osobowych często patrzą z zazdrością na przemykające pomiędzy nimi motocykle. Co prawda ten manewr nie jest precyzyjnie określony w przepisach, ale na ich podstawie można wywnioskować pewne kwestie. Według zasad, na jednym pasie ruchu może poruszać się jeden pojazd wielośladowy. Takiego zapisu nie znajdziemy natomiast w odniesieniu do motocykli. Wobec tego należy przyjąć, że przepisy nie wyrażają zakazu takiego zachowania motocyklem. Trzeba jednak pamiętać, że wciąż obowiązują nas linie na drodze. Jeśli musimy ją przekroczyć powinniśmy to zasygnalizować. Jeśli jest to linia ciągła, tak jak w każdym przypadku po prostu nie wolno nam jej przekroczyć.

Blokada

Każdy motocykl posiada oczywiście stacyjkę, która dopiero wraz z kluczykiem pozwoli na uruchomienie silnika. Czasami warto jednak zadbać o dodatkowe zabezpieczenie w postaci chociażby blokady tarczy hamulcowej, czy też zwykła blokada koła z alarmem. Takie elementy zdecydowanie mogą pomóc w uniknięciu nieprzyjemnego doświadczenia w postaci kradzieży naszego pojazdu.

Odpowiedni ubiór

motocykl motocyklista ubiór
pixabay

Trzeba także wspomnieć o tym, że bardzo ważną kwestię stanowi bezpieczeństwo. Samochód stanowi swojego rodzaju klatkę bezpieczeństwa, która nawet jeśli dojdzie do wypadku ma znaczne szanse na uchronienie naszego zdrowia i życia. Niestety motocykl nie może w najmniejszym stopniu zagwarantować podobnego poziomu bezpieczeństwa. Warto zatem przede wszystkim zadbać o odpowiedni ubiór, szczególnie oczywiście kask oraz obuwie. Ponadto poruszając się na motocyklu nie można zapomnieć o ciągłym skupieniu na innych uczestnikach ruchu. Motocykl jest mniej widoczny i może umknąć uwadze innych, zatem zawsze należy brać poprawkę na potencjalne zachowanie pozostałych kierowców.

Sprawdź także

Akcja Yanosika i Policji już niedługo! Kierowcy będą mogli się wykazać

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News