Miasta w Polsce zajmują stosunkowo niewielki procent powierzchni państwa. Mimo tego dla ich mieszkańców stanowią otoczenie, w którym spędzają znaczną większość czasu. Czy istnieją aspekty, które mogłyby znacznie poprawić odczucia związane z przebywaniem na terenach miejskich? Zależy od okoliczności, ale pewne kwestie są spójne.
Miasta i beton

Miasta charakteryzują się oczywiście rozwiniętą infrastrukturą komunikacyjną. Do tej kategorii możemy zaliczyć drogi, chodniki, czy też torowiska. Należy jednak podkreślić, że w wielu Polskich miastach można zaobserwować niebezpieczną tendencję. W trakcie przeglądania zdjęć sprzed lat można zauważyć znaczny ubytek udziału zieleni. Zastępuje ją oczywiście wszelkiego rodzaju infrastruktura, czy to asfalt, czy też wieżowce.
Oczywiście jest to rozwój, jednak w nim także należy zachować równowagę. Warto wspomnieć o fakcie, że zieleń szczególnie latem stanowi ważny element w miastach. W przeciwieństwie do betonu nie doprowadza do jeszcze wyższych temperatur. Drzewa i krzewy zapewniają chociaż odrobinę cienia. Mogą stanowić także naturalną barierę oraz pochłaniacz dla pyłów, których stężenie w miastach jest zdecydowanie wyższe, szczególnie przez duże natężenie ruchu.
Korki i komunikacja miejska

Niestety nieodłącznym elementem większych miast jest także problem z korkami, szczególnie w godzinach szczytu. Zrozumiały jest fakt, że duża ilość osób musi dojechać z miejsca zamieszkania do pracy. Często z braku połączeń komunikacji miejskiej, musi pokonać ten dystans samochodem. Niestety, ponieważ większość dróg już jest otoczona budynkami, nie ma możliwości na ich znaczącą przebudowę. W tym przypadku w zasadzie jedynym wyjściem jest możliwie najszersza oferta transportu zbiorowego. Szczególnie tramwaje stanowią bardzo dobre rozwiązanie dla tego problemu. Tramwaje, czy też szybka kolej miejska pozwala na przedostanie się do centrum z odległych terenów w bardzo krótkim czasie, omijając tym samym tłok na drodze.
Kamienice i bloki

Wiele miast posiada budynki, które mają dziesiątki lat i po prostu straciły swój dawny urok.
Aktualnie znaczna część z nich przypomina relikt przeszłości, który nie wpływa pozytywnie na wizualne aspekty miasta. Odnowienie elewacji starych, szarych bloków, czy też renowacja pięknych kamienic może zmienić tą kwestię o 180 stopni. Świetnym przykładem mogą być kamienice wraz z ratuszem na Starym Rynku w Poznaniu, które można powiedzieć, że stanowią znakomitą wizytówkę miasta.
Podsumowując, miasta w Polsce dość prężnie się rozwijają i w znacznej części wciąż się rozrastają. Ponieważ przybywa ludzi, warto pamiętać, że nie każde zielone miejsce warto zastępować parkingiem, czy też blokiem. Rozsądne łączenie terenów zielonych z nową infrastrukturą zdecydowania pozytywnie wpłynęłoby na życie w mieście. Niestety, ale bardzo trudno jest o idealne połączenie pomiędzy zapotrzebowaniem na tereny użytkowe a zielone. Warto także podejmować inicjatywy społeczne, aby nakierować władze miast na kwestie, które dla społeczeństwa są po prostu istotne. Warto po prostu wspominać o tym, że potrzebujemy więcej połączeń komunikacji miejskiej, drzew przy chodnikach, czy też wydarzeń kulturalnych.