Litr paliwa za ponad 9 zł już niedługo? Koszt będzie ogromny.

Litr paliwa za ponad 9 zł już niedługo? Koszt będzie ogromny.

tankowanie litr

Podaj dalej

Litr paliwa stał się nowym wyznacznikiem dobra luksusowego. Jego cena już teraz przyprawia o zawrót głowy, jednak sytuacja może stać się znacznie gorsza.

Litr paliwa na wagę złota

tankowanie litr paliwa

Jeszcze niedawno oczywistym, a czasami frustrującym widokiem na stacjach były ceny paliw oscylujące w okolicach 5 złotych. Kryzys gospodarczy i wojna zmieniły jednak tę kwestię w prawdziwy dramat. Notowania ropy powolnie ulegają stabilizacji, jednak nowe decyzje, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, wciąż powodują duże zmiany na rynku. Aktualnie cena paliwa, jakim jest diesel osiągnęła oraz utrzymuje stawkę w wysokości około 8 złotych za litr. W przypadku benzyny kwota ta wynosi nieco mniej, około 7 złotych za litr. Notowania ropy brent na giełdzie także nieustannie ulegają pewnym wahaniom, a jej obecne stawki wynoszą pomiędzy 90 a 95 dolarów za baryłkę.

Aktualne ceny

tankowanie stacja litr paliwa

Należy pamiętać, że obecne ceny są niejako „zaniżone” przez funkcjonującą tak zwaną tarczę antyinflacyjną. W ramach tego programu wsparcia obniżono stawkę podatku VAT na wiele produktów, w tym paliwa. Stawka ta normalnie wynosiła 23%, natomiast do końca bieżącego roku została wyznaczona na 8%. W dużym skrócie oznacza to znaczną różnicę w ostatecznej cenie kupowanego przez nas docelowo surowca. Gdybyśmy założyli, że dzisiaj przywrócimy normalną stawkę podatku VAT, na pylonach zobaczylibyśmy ceny na poziomie około 9 złotych dla diesla oraz około 8 złotych w przypadku benzyny.

W najbliższym czasie, wstępnie ustalonym na termin do końca bieżącego roku, o takie podwyżki nie musimy się martwić. Działanie tak zwanej tarczy antyinflacyjnej zostało bowiem na szczęście przedłużone. Co stanie się jednak na początku przyszłego roku? Na odpowiedź przyjdzie nam zapewne jeszcze poczekać. Niestety zarówno kwestia gospodarki, jak i wojny nie zwiastują szybkiego powrotu cen, chociażby do tych zeszłorocznych.

Sprawdź także

Nabór wniosków na dofinansowanie zakupu samochodu trwa! Nawet 70 tyś. złotych

Prawo jazdy wyrobione bardzo szybko, ale za 30 tysięcy złotych?

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News