Lekceważysz te znaki? Od teraz lepiej być czujnym!

Lekceważysz te znaki? Od teraz lepiej być czujnym!

Lekceważysz te znaki? Od teraz lepiej być czujnym!

Podaj dalej

Nadchodząca jesień nie pozostawia złudzeń co do nadchodzącej pogody. Zapowiadane deszcze oraz temperatury nocne bliskie zera w znacznej części Polski powinny skupiać uwagę kierowców na znakach A-15 oraz A-32.

opady deszczu

Znak A-15

Ten znak w żaden sposób nie świadczy o śliskiej trasie, która wynikałaby z opadów śniegu lub deszczu. Różnica w rodzaju nawierzchni, występujące zawilgocenia drogi lub nieusunięte powypadkowe plamy – to te kwestie obligują zarządców dróg do rozmieszczenia opisywanego znaku. To właśnie jesienna wilgoć, również osiadająca na jezdni stanowi najważniejszy czynnik.  Z tego względu warto zwracać uwagę na ten znak, obserwować nawierzchnię, poruszających się po niej kierowców oraz przestrzeń dookoła. Oczywiście warto również pamiętać o podstawach. Redukcja prędkości, odpowiedni dystans od pojazdu z przodu oraz unikanie gwałtownych ruchów kierownicą i hamowań, zdecydowanie mogą zwiększyć szansę na uniknięcie nieprzyjemnego zdarzenia.

Istotną kwestią stanowi odległość od znaku do początku niepewnego miejsca. Zgodnie z przepisami rozdziału drugiego, paragrafu 3 rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych , na drogach, na których obowiązuje ograniczenie prędkości do 60 km/h,  odległość ta wynosi do 100 metrów, natomiast w przypadku wyższego limitu, dystans wynosić powinien od 150 do 300 metrów.

Znak A-32

Znak pionowy w postaci A-32 ostrzega kierowców o podwyższonym ryzyku oszronionej nawierzchni. Oczywiście mijając ten znak, szczególnie o poranku lub w nocy przy aktualnej pogodzie, warto zachować ostrożność. Najczęściej oznakowanie to można zobaczyć przed wjazdem na wiadukt lub most, gdzie występuje znacznie wyższa możliwość na wystąpienie zjawisk takich jak oszronienie jezdni lub gołoledź. Innymi popularnymi miejscami, na które szczególnie należy zwrócić uwagę, są okolice tras biegnących w pobliżu jezior czy też rzek.

W jakim przypadku możemy otrzymać mandat?

Gliwice - wypadek BMW i Peugeota
fot. gliwice.policja.gov.pl

Znaki same w sobie stanowią ostrzeżenie, nie wynikają z nich żadne obowiązki, poza oczywiście zachowaniem ostrożności. W rzeczywistości, w związku z samym znakiem drogowym nie można otrzymać mandatu. Jak łatwo się domyślić nie istnieją procedury ani urządzenia do pomiaru zachowanej ostrożności. Jedynym powiązaniem mandatu z omawianymi znakami może być wypadek na oznaczonym fragmencie drogi i jego następstwa.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News