Kontrolka poduszki powietrznej w twoim samochodzie świeci się w czasie jazdy? Zobacz, co może być tego przyczyną?

Kontrolka poduszki powietrznej w twoim samochodzie świeci się w czasie jazdy? Zobacz, co może być tego przyczyną?

kontrolka

Podaj dalej

W poduszki powietrzne wyposażone są wszystkie nowe samochody. Ich zadanie jest proste – mają za zadanie ratować życie kierowcy i pasażerów. Dlatego zapalona kontrolka poduszki powietrznej może oznaczać poważne zagrożenie, ponieważ w przypadku wypadku, poduszki powietrzne mogą nie zadziałać prawidłowo. Jednak aby usunąć taką awarię, trzeba znać jej dokładną przyczynę. Poniżej przedstawiamy kilka najbardziej popularnych usterek.

Zapalona kontrolka poduszki powietrznej – jakie są przyczyny?

Jeśli kontrolka poduszki powietrznej nie gaśnie zaraz po włączeniu zapłonu, to prawdopodobnie doszło do awarii systemu bezpieczeństwa.

kontrolka

Jedną z przyczyn zapalenia się kontrolki „airbag” może być uszkodzona mata obecności pasażera, która zlokalizowana jest w przednim siedzeniu. Tą usterkę często powoduje sam kierowca, który poprzez zbyt mocny nacisk na fotel, np. kolanem może spowodować uszkodzenie maty.

Inną przyczyną może być rozłączenie wtyczki pod jednym z foteli, np. w czasie sprzątania samochodu. W tym przypadku, wystarczy wpiąć wtyczkę. Jeżeli kontrolka nie zgaśnie sama, wtedy konieczne może być podpięcie komputera.

kontrolka

Oprócz uszkodzonej maty lub wypiętej wtyczki, uszkodzeniu mogą ulec przewody. Jeśli np. doszło do przerwania kabla, to łączność pomiędzy sterownikiem, a poduszką została zerwana. Wtedy zostaje tylko niezwłocznie naprawić lub wymienić uszkodzone przewody.

Zapalony „airbag” może być także spowodowany uszkodzeniem jednego z czujników zderzeniowych. Zainstalowane są one zazwyczaj na podłużnicach lub podwoziu samochodu. Czujniki same w sobie są bardzo wytrzymałe, jednak zdarza się czasem, że ulegają uszkodzeniu pod wpływem korozji.

Nie tylko awaria

Zapalona kontrolka może być również spowodowana celowym wyłączeniem poduszki po stronie pasażera. Dzieje się tak np. w przypadku przewożenia dziecka w foteliku skierowanym do tyłu na przednim siedzeniu.

Nie ignoruj!

Świecącej się kontrolki „airbag” nie wolno nam ignorować, ponieważ w razie wypadku poduszki powietrzne nie zostaną aktywowane. Dlatego też, jeżeli kontrolka po uruchomieniu silnika wciąż się świeci, wtedy koniecznie trzeba znaleźć źródło problemu i jak najszybciej je usunąć.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News