Koniec z nocnym oświetleniem? Bardzo możliwy scenariusz!

Koniec z nocnym oświetleniem? Bardzo możliwy scenariusz!

miasto noc oswietlenie

Podaj dalej

Najnowsze wiadomości niestety nie oddalają obawy o kryzys energetyczny. W świetle trwającej wojny oraz problemów gospodarczych, energetyka staje przed coraz poważniejszym zadaniem jakim jest bieżąca dostawa energii. Kolejnym podmiotem dążącym do ograniczenia zużycia prądu jest GDDKiA.

jazda nocą samochód mandat
Freepik

Każdy kierowca w trasie odczuwa zdecydowanie wyższy poziom przyjemności i bezpieczeństwa z jazdy, gdy droga wokół niego jest dobrze oświetlona w coraz dłuższej porze nocnej. Nadchodząca jesień, a razem z nią krótsze pory obecności słońca nie napawają w tej kwestii optymizmem. Już w tej chwili wiele miast podejmuje decyzje o godzinach, w których miejskie oświetlenie zostanie po prostu wyłączone. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad również podejmuje kroki w sprawie trudnej sytuacji.

Umiar w dekoracjach

Poszukiwanie oszczędności GDDKiA rozpoczęło od wygaszenia względnie nieistotnych świateł ozdobnych. Pierwszy punkt zmian obejmie mosty oraz wiadukty. Pozbawione zasilania zostaną często spektakularne iluminacje na tych obiektach, które jednak nie mają wpływu na bezpieczeństwo.

Wyłączone nie tylko ozdoby

Zgodnie z innymi dostępnymi źródłami wiadomo, że analizie pod kątem hamowania zużycia energii poddano także wyłączenia części latarni drogowych. Na szczęście jednak punkty krytyczne z perspektywy bezpieczeństwa jak chociażby przejścia dla pieszych czy też skrzyżowania mają pozostać oświetlone. W tej chwili oświetleniem objętym w planowanym wyłączeniu ma być połowa lub jedna trzecia latarni, jednak tylko w miejscach względnie bezpiecznych.

Kwestia bezpieczeństwa

Osoby decyzyjne w tej kwestii stoją przed trudnym zadaniem. Już w tej chwili wiele osób rezygnuje z nocnych wyjazdów kierując się względami bezpieczeństwa. Brak nocnego oświetlenia w wielu miejscach może znacznie wzmagać takie zachowania wśród kierowców. Rozwaga oraz bezwzględne warunki bezpieczeństwa muszą pozostać na odpowiednim miejscu podczas podejmowania decyzji o wyłączaniu oświetlenia drogowego.

Sprawdź również

PILNE: Prezydent zadecydował! Nowe dopłaty do ogrzewania!

Bardzo popularny błąd kierowców! Zrobiłeś tak? Możesz liczyć na mandat i punkty!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News