Koniec tarczy inflacyjnej? Ceny już niedługo poszybują w górę!

Koniec tarczy inflacyjnej? Ceny już niedługo poszybują w górę!

Polacy rekordowe ceny transportu

Podaj dalej

Na początku roku Rząd obniżył stawkę VAT nałożoną na paliwa. Działanie tarczy wywołało nagły spadek cen paliw na stacjach benzynowych.

Przedłużenie tarczy antyinflacyjnej

dodatek węglowy węgiel dopłata świadczenie dofinansowanie

Pierwotnie tarcza antyinflacyjna miała obowiązywać do końca I kwartału bieżącego roku. Na szczęście, decyzją Rządu przedłużono działania łagodzące skutki pędzącej inflacji. Aktualne wiadomości z wypowiedzi Premiera Morawieckiego informują o przedłużeniu tarczy do końca 2022 roku. Można powiedzieć, że w takim wypadku ceny paliw w najbliższym czasie powinny pozostać względnie stabilne.

Oczywiście wpływ na poruszaną kwestię paliw ma znacznie więcej czynników niż same decyzje krajowych rządów. Cena ropy na rynku czy też kursy walut mają znaczne oddziaływanie na wartość tego bardzo istotnego surowca.

Kryzys na rynku paliw

Najnowsze wiadomości niestety nie oddalają obawy o wzrost cen paliw i efekty kryzysu energetycznego. W świetle trwającej wojny oraz problemów gospodarczych, system ekonomiczny odczuwa coraz większy ciężar.

Na początku roku ceny paliw były zdecydowanie niższe. Wynosiły około 5-6 złotych za litr w przypadku benzyny bezołowiowej i diesla oraz około 3 złote w kwestii autogazu. Obecnie obserwujemy blisko 35% wzrost cen paliw związany z panującym kryzysem.

W przypadku powrotu standardowej stawki akcyzy i podatku VAT możemy spodziewać się kolejnych podwyżek cen paliw i to nawet do kwoty powyżej 10 złotych! Aktualnie wysokość stawki VAT jaką objęte są paliwa to 8%, natomiast po zakończeniu programu tarczy, jej poziom wróci do poprzednich 23%. Oczywiście kiedy drożeje paliwo, drożeje także transport, a co za tym idzie wszystkie podstawowe produkty, które muszą zostać dostarczone z punktu A do punktu B.

Sprawdź także

Telefony już niedługo staną się bezużyteczne? Sprawdź dlaczego!

Dostałeś takiego sms-a? Bądź czujny! To oszustwo!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News