Konfiskata przyjęta! Za ten czyn mogą odebrać samochód każdemu!

Konfiskata przyjęta! Za ten czyn mogą odebrać samochód każdemu!

Konfiskata przyjęta! Za ten czyn mogą odebrać samochód każdemu!

Podaj dalej

Konfiskata stanowiła ważny element wśród planowanych zmian w Kodeksie karnym. Na te przepisy kierowcy muszą teraz szczególnie uważać.

Co oznacza konfiskata?

klamka konfiskata

Definicja tego słowa oznacz przymusowe odebranie części lub całości cudzego majątku na rzecz Państwa. Co równie istotne, w przypadku konfiskaty nie ma mowy o żadnym odszkodowaniu. Nasz majątek po prostu przepada. Zaostrzenie prawa ma stanowić znaczne wsparcie dla wali z nietrzeźwością wśród kierowców. Zmiany nie powinny dziwić, ponieważ statystki świadczą o fakcie, że w tej kwestii wciąż można obawiać się o bezpieczeństwo na drogach.

Prawo po nowemu

kierowcy konfiskata

Według wstępnych ustaleń będzie teraz istniała możliwość konfiskaty pojazdu w określonych przypadkach. Wynika to z faktu, że Ministerstwo Sprawiedliwości zastosowało nowe przepisy.  Mowa tutaj w szczególności o kierowcach, którzy nie zastosują się do zakazu prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwości. Kierowca, który będzie miał ponad 1,5 promila alkoholu we krwi, będzie miał poważny problem. Wstępnie dojdzie do zajęcia pojazdu przez policję, następnie prokurator zdecyduje o zabezpieczeniu mienia, a następnie sąd wyda orzeczenie o przepadku pojazdu takiej osoby. Warto wyobrazić sobie przypadek osoby, która decyduje się na przejażdżkę swoim nowym sportowym samochodem za kilkaset tysięcy złotych po kilku kieliszkach. W takich okolicznościach wartość auta nie będzie miała znaczenia, zatem faktyczna kara będzie mogła sięgnąć setek tysięcy, a nawet kilku milionów złotych.

Kara więzienia i konfiskata

więzienie konfiskata

Zmianom uległa także kara więzienia za spowodowanie ciężkiego wypadku w stanie nietrzeźwości. Dotychczas kara ta wynosiła od 2 do 12 lat więzienia. Aktualnie będzie wynosić minimum 3 lata za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, natomiast za spowodowanie śmierci minimum 5 lat więzienia. Maksymalna kara za spowodowanie ciężkiego wypadku wyniesie natomiast aż 16 lat więzienia. Dokument czeka tylko na podpis Prezydenta, zatem jego wejście w życie jest tylko kwestią czasu.

Wniosek płynący z nowych przepisów jest prosty i powtarzany od dawna do znudzenia. Piłeś? Nie jedź. Omijaj kierownicę szerokim łukiem albo stracisz samochód, nawet jeśli dopiero co został odebrany z salonu. Dotychczasowe przepisy najwyraźniej nie miały aż takiego wpływu na kierowców. Tylko w okresie wakacyjnym bieżącego roku zatrzymano ponad 23 tysiące pijanych kierowców. Zmiana w przepisach powinna przemówić do rozsądku tym, którzy nadal byli skłonni do prowadzenia po spożyciu alkoholu.

Sprawdź także

Litr paliwa za ponad 9 zł już niedługo? Koszt będzie ogromny.

Obowiązek od 1 grudnia! Kary mają sięgnąć 20 tysięcy złotych!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News