Kolejne niedobory surowców? Jeden z nich może wywołać ogromny wzrost cen!

Kolejne niedobory surowców? Jeden z nich może wywołać ogromny wzrost cen!

Kolejne niedobory surowców? Jeden z nich może wywołać ogromny wzrost cen!

Podaj dalej

Jeden z surowców wykorzystywany praktycznie w każdym urządzeniu jakim jest miedź notuje coraz większe spadki zarówno w wydobyciu jak i na giełdzie. Światowy wzrost gospodarczy ulega coraz większemu hamowaniu skutkiem czego może być kolejny kryzys.

Gdzie zastosowanie znajduje miedź?

W przemyśle i technice stosuje się bardzo szeroką gamę surowców. Miedź w tym przypadku jest bardzo istotnym elementem. Jako niemalże doskonały przewodnik energii elektrycznej występuje praktycznie w każdym urządzeniu. Motoryzacja również wykorzystuje ten surowiec w niemałych ilościach. Przeciętny samochód z silnikiem hybrydowym lub elektrycznym zawiera pomiędzy 50 a 100 kilogramów miedzi. Pojazd o klasycznym napędzie również składa się z około 30 kilogramów tego surowca.

Prawdopodobieństwo niedoboru miedzi

Od początku roku, ceny miedzi spadły o blisko jedną trzecią. Braki surowców są coraz powszechniejszym zjawiskiem, obserwowanym chociażby w sytuacji związanej z rynkiem półprzewodników. Na chwilę obecną sytuacja jest bardzo niepewna. Analiza przeprowadzona przez bank inwestycyjny Golden Sachs wskazuje, że w 2023 roku deficyt miedzi ma wynieść nawet 161 tys. ton, natomiast w 2024 roku aż 366 tys. ton. Warto również zwrócić uwagę na sprawozdanie serwisu „Bloomberg”, według którego deficyt około 500 tys. ton w 2021 roku spowodował skok cen tego surowca o 25%.

Kiedy może nastąpić załamanie?

W tej chwili na giełdzie występuje cenowy trend spadowy. W dłuższej perspektywie oczywistym jest fakt, że zapotrzebowanie na ten rodzaj surowców nie zmaleje. Rosnący popyt w zestawieniu ze spadającymi cenami to połączenie, które może wywołać poważny wstrząs gospodarczy. Pozytywną stroną sytuacji są notowania przedsiębiorstw branży wydobywczej. Polski koncern KGHM w przypadku spadających cen powinien uzyskać znaczny wzrost kursów akcji na giełdzie. Analitycy z powiązanych sektorów gospodarczych określają, że globalne zapotrzebowanie miedzi w ciągu najbliższych 10 lat może wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Sprawdź także

PILNE: Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły okres zagrożenia!

Koniec z nocnym oświetleniem? Bardzo możliwy scenariusz!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News