Kierowcy od 1 lipca będą mieli nowy obowiązek!

Kierowcy od 1 lipca będą mieli nowy obowiązek!

kierowcy

Podaj dalej

Kierowcy, którzy chcą legalnie poruszać się po drogach publicznych mają dużo na głowie. Od początkowego uzyskania uprawnień, przez utrzymanie pojazdu w odpowiednim stanie, aż do znajomości obowiązujących przepisów. W nieodległej przyszłości nastąpi pewnego rodzaju rewolucja, do której musimy zacząć się przyzwyczajać.

Nowy obowiązek-kierowcy muszą pamiętać

kierowcy

Od 1 lipca 2024 roku kierowcy będą musieli pamiętać o nowym elemencie uprawniającym do jazdy samochodem w określonych miejscach. Wiele wskazuje na to, że od tej daty, konieczne będzie uzyskanie specjalnej naklejki informującej o spełnianych przez pojazd normach. Taka zmiana wynika natomiast z wprowadzenia tak zwanych Stref Czystego Transportu. Pierwszym miastem, które podjęło decyzję o wprowadzeniu takiej strefy jest Kraków. Motywem podjętej decyzji jest przede wszystkim niekorzystna jakość powietrza w Krakowie. Według opinii ulegnie ona poprawie poprzez ograniczenie ruchu szczególnie starszych pojazdów, które nie spełniają norm. Krakowscy radni zdecydowali, że całe miasto będzie objęte taką strefą.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska, w naklejkę będą musieli zaopatrzyć się wszyscy kierowcy (póki co zamierzający poruszać się po Krakowie), wyłączając posiadaczy samochodów z zielonymi tablicami rejestracyjnymi. Brak takiej naklejki będzie obarczony ryzykiem otrzymania mandatu w wysokości 500 złotych. Koniecznie będzie trzeba o niej pamiętać, w przypadku, gdy chcemy się udać do opisywanej strefy

Naklejka obowiązkowa

naklejka kierowcy
gov.pl

Przepisy jasno określają gdzie ma znajdować się naklejka oraz jakie dane powinna zawierać. Należy umieścić ją na przedniej szybie pojazdu, w jej lewym dolnym rogu. Jak widać na załączonej grafice, zawiera ona informacje o roku produkcji pojazdu, rodzaju paliwa, czy też pochodzeniu danego samochodu. Naklejki będą wydawane natomiast przez prezydentów miast, wójtów i burmistrzów za niewielką opłatą wynoszącą 5 złotych.

Kraków stanie się pierwszym miastem w Polsce wprowadzającym tak wczesne, a zarazem nowatorskie przepisy w kwestii pojazdów spalinowych. Przepisy o podobnym znaczeniu możemy co prawda znaleźć już w wielu miastach na zachodzie, jednak w Polsce będzie to dosłowna rewolucja. Trzeba jednak pamiętać, że do wprowadzenia pozostało jeszcze trochę czasu, a do tej pory może dość do konfliktu pomiędzy radnymi a mieszkańcami Krakowa.

Możemy oczekiwać, że dojdzie jeszcze do pewnych zmian w tej kwestii, jednak będzie to prawdopodobnie tylko walka z czasem. Tak jak możemy spodziewać się kolejnych kroków Unii w kierunku redukcji spalin powstających przez środki transportu, tak wprowadzenie większej ilości Stref Czystego transportu będzie kwestią czasu.

 

Sprawdź także

Litr paliwa za ponad 9 zł już niedługo? Koszt będzie ogromny.

Obowiązek od 1 grudnia! Kary mają sięgnąć 20 tysięcy złotych!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News