Kierowcy muszą sprawdzać te dane! Można "przypadkowo" stracić prawo jazdy!

Kierowcy muszą sprawdzać te dane! Można "przypadkowo" stracić prawo jazdy!

policja kierowca

Podaj dalej

Kierowcy mają szereg obowiązków wynikających z przepisów. Warto pamiętać o sprawdzeniu konta, aby uniknąć utraty dokumentu.

Prawo jazdy to podstawa każdego kierowcy

kluczyki kierowcy dokumenty

Prawo jazdy jest podstawowym dokumentem, o który mogą ubiegać się obywatele Polski. Może się o nie ubiegać każdy kto chce uzyskać konkretną kategorię uprawnień oraz zamieszkuje na terytorium Polski od co najmniej 185 dni. Trzeba jednak pamiętać, że jest to uprawnienie, które kierowcy mogą stracić. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby utracić drogi dokument, mnóstwo pieniędzy  oraz zdolność do prowadzenia pojazdów.

Nowy taryfikator jest groźny

policja kierowca

17 września bieżącego roku w życie wszedł nowy taryfikator mandatów dla kierowców. W raz z nim wprowadzono szereg zmian dotyczących wielu przewinień drogowych.

W tej kwestii trzeba pamiętać, że limit punktów karnych, po osiągnięciu którego odbierane jest prawo jazdy wynosi 24 punkty. Dodatkowo nowe przepisy przedłużyły czas zerowania punktów karnych. Dotychczas punkty wygasały po roku, aktualnie okres ten wynosi dwa lata od wpływu opłaty za popełnione wykroczenie.

Saldo punktów lojalnościowych

prawo jazdy kierowca

Niekażdy wie, że ilość uzbieranych punktów karnych można sprawdzić w bardzo łatwy sposób. Pierwsza z metod nie wymaga posiadania żadnego urządzenia czy też dostępu do internetu. Wystarczy udać się na Komisariat Policji z dokumentem tożsamości oraz poprosić o sprawdzenie stanu naszego konta. Inne sposoby wymagają posiadania profilu zaufanego lub e-dowodu. Można pobrać aplikację mObywatel, która po dodaniu naszego e-dokumentu prawa jazdy, umożliwi nam wgląd na ilość posiadanych punktów karnych. Ostatnią z opcji jest dostęp przez rządową stronę gov.pl, która po wybraniu jednej z trzech opcji (profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczna) również udostępni nam oczekiwane informacje.

Sprawdź także

Zimowe obowiązki wracają! Każdy musi o nich pamiętać!

Konfiskata przyjęta! Za ten czyn mogą odebrać samochód każdemu!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News