Kaskadowy pomiar prędkości, czyli sposób na kierowców "spryciarzy". Zobacz na czym polega?

Kaskadowy pomiar prędkości, czyli sposób na kierowców "spryciarzy". Zobacz na czym polega?

kaskadowy pomiar prędkości

Podaj dalej

Kaskadowy pomiar prędkości policja przeprowadza niezapowiedzianie na krótkim odcinku tej samej drogi. Na czym polega i czym różni się on od zwykłych fotoradarów? Jeżeli jesteś ciekawy, to zapraszamy do artykułu.

Kaskadowy pomiar prędkości – co to takiego?

kaskadowy pomiar prędkości

Jest to rozwiązanie polegające na tym, że w tym samym czasie na stosunkowo krótkim odcinku drogi i w różnych miejscach, stoi kilka kolejno ustawionych po sobie radiowozów.

Ta metoda ma na celu wyłapywać wszystkich kierowców, którzy notorycznie przekraczają dozwoloną prędkość, a w miejscach oznaczonych fotoradarem lub pojedynczym radiowozem, jadą przepisowo. Na takich „spryciarzy”, którzy tylko przekroczą punkt pomiaru prędkości i dodają gazu… powstał właśnie kaskadowy pomiar prędkości.

Taki kierowca nie spodziewa się, że po minięciu pierwszego radiowozu w odległości kilkuset metrów stoją następne…

Jak jest różnica między kaskadowym pomiarem prędkości a fotoradarem?

Sama zasada działania „suszarek” stosowanych przy pomiarach kaskadowych jest bardzo podobna lub nawet identyczna jak fotoradarów.

fotoradar

Różnica między pomiarami kaskadowymi a fotoradarami tkwi w tym, że tej pierwszej formy kontroli kierowcy zazwyczaj się nie spodziewają. Miejsca, w których znajdują się fotoradary stacjonarne są zwykle oznakowane, a dokładną informację o ich lokalizacji znajdziemy w internecie.

Krytyka kaskadowego pomiaru prędkości

kaskadowy pomiar prędkości

Niejednokrotnie możemy się spotkać z opinią, że kaskadowy pomiar prędkości nie do końca spełnia swoje zadanie. Dlaczego? Wielu kierowców uważa, że nie służy on zwiększeniu bezpieczeństwa na drodze, a jest tylko sposobem na podreperowanie budżetu państwa. Jak jest naprawdę? Oceńcie sami.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News