Zmiany już za miesiąc! Na co wpłyną nowe decyzje komisji?

Zmiany już za miesiąc! Na co wpłyną nowe decyzje komisji?

Zmiany już za miesiąc! Na co wpłyną nowe decyzje komisji?

Podaj dalej

Dokładnie za miesiąc, czyli już 1 listopada bieżącego roku obowiązywać będą kolejne zmiany i zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego. Będą one obejmować likwidację szkód komunikacyjnych. W jakich kwestiach nowości wpłyną na wyliczanie kwot napraw oraz kwestię sporów sądowych?

Zmiany w likwidacji szkód

W dużym skrócie wprowadzane zmiany spowodują kilka istotnych zdarzeń. Rzeczoznawcy będą mieli znacznie więcej pracy, poszkodowany uzyska korzystniejszą ochronę, a ubezpieczyciele zmierzą się ze wzrastającym obciążeniem finansowym. Obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo często wykorzystują wszelkie możliwe metody, aby zmniejszyć kwotę wypłacanego świadczenia. Wyceny szkód prowadzone przez przedstawicieli ubezpieczalni pozostają sporne z realnymi kwotami. Taka sytuacja doprowadza w wielu przypadkach do wkroczenia poszkodowanego na długą drogę procesu sądowego.

KNF o zmianach

sprzedawali powypadkowe samochody jako nowe freepik
www.freepik.com/rawpixel

Poza oczywistymi kwestiami takimi jak odpowiednia struktura organizacyjna zakładu ubezpieczeń, Komisja podnosi dość istotne kwestie. Istotą rekomendacji są w zasadzie zagadnienia odnośnie sposobu, w jaki ustalana będzie wysokość świadczenia oraz wskazania punktu naprawy.

W wytycznej numer 15 zawarto zapisy stanowiące o zobowiązaniu ubezpieczyciela „W przypadku wystąpienia szkody częściowej zakład ubezpieczeń powinien ustalić świadczenie z umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów w wartości, która zapewni uprawnionemu przywrócenie pojazdu do stanu sprzed zdarzenia wyrządzającego szkodę.” Co bardzo istotne, nieistotną okazała się kwestia wyboru metody pomiędzy serwisową a kosztorysową. Zakłady ubezpieczeń nie będą mogły prowadzić rozliczenia metody kosztorysowej w oparciu o inne źródła niż przy metodzie serwisowej.

Kolejna zmiana dotyczy braku porozumienia i jego następstw. W tym przypadku, jeśli poszkodowany nie będzie usatysfakcjonowany proponowaną przez towarzystwo kwotą, ubezpieczyciel będzie musiał określić precyzyjne kryteria dokonanej wyceny, jednocześnie wskazując serwis, który wykona naprawę stosownie do wyliczeń. Wskazano również, że takie miejsce będzie musiało znajdować się na „rynku lokalny”.

Zmiany a sytuacja ubezpieczycieli

Obecnie w przypadku sporu pomiędzy ubezpieczycielem a poszkodowanym, rozsądną opcją było zlecenie wyceny niezależnemu rzeczoznawcy. Takie podejście wiązało się jednak często z wysokimi kosztami, co do których nie poruszano kwestii zwrotu. We wprowadzanych zmianach określono, że w przypadku gdy powód wygra sprawę w sądzie, koszty niezależnego rzeczoznawcy musi pokryć ubezpieczyciel.

Rzeczoznawca jako obowiązek?

Już w przeszłości sceptycznie oceniano przyjęcie niezależnego rzeczoznawcy jako ustawowego elementu likwidacji szkód. Obawiano się wówczas znacznego wzrostu kosztów prowadzonych przez rzeczoznawców usług. W obecnych zaleceniach wprowadzono adnotację odnośnie zobowiązania ubezpieczyciela do pokrycia kosztów rzeczoznawcy w przypadku pozytywnego rozpatrzenia kwestii poszkodowanego przez sąd.

Perspektywa profesjonalnej ekspertyzy rzeczoznawcy może znacznie wpłynąć na proces likwidacji szkód. Wizja niezależnej opinii zdecydowanie poprawi pozycję poszkodowanego, który w obecnych realiach powinien, unikając zbędnego i długiego trybu sądowego uzyskać adekwatne odszkodowanie.

 

Sprawdź także

Dostałeś takiego sms-a? Bądź czujny! To oszustwo!

Obowiązkowe psychotesty dla kierowców? Co musisz wiedzieć?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News