Jedziesz z dzieckiem? Koniecznie o tym pamiętaj!

Jedziesz z dzieckiem? Koniecznie o tym pamiętaj!

Jedziesz z dzieckiem? Koniecznie o tym pamiętaj!

Podaj dalej

Podróżowanie z dzieckiem-kilka ważnych kwestii

Freepic

Trudności w dotarciu do wielu miejsc, komfort podróży czy też swoboda wyboru trasy – te kilka kwestii sprawia, że znaczna część społeczeństwa nie potrafi wyobrazić sobie życia bez własnego samochodu. Wiedząc już jak ważny jest nasz środek transportu, nigdy nie należy zapominać o kwestiach bezpieczeństwa. Poza kwestią własnego bezpieczeństwa pozostają oczywiście inni uczestnicy ruchu, ale także nasi pasażerowie. Właśnie młodszym towarzyszom podróży poświęcimy kilka zdań.

Oczywistym jest fakt, że dzieci są od nas zależne w znacznej części ich życia. Poza zależnością, to dorośli są odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo oraz wygodę. Nie powinno również dziwić, że niejeden kierowca odczuwa stres na myśl o wyjeździe z dzieckiem, szczególnie w dalszą trasę. Oczywiście nie można przewidzieć wszystkich przypadków, jednak stosując kilka reguł jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.

Podstawa – fotelik

Cybex-Solution-S-I-Fix-Fotelik-Samochodowy

Sprawa ta pozornie jest oczywista, niestety niemała ilość dorosłych nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważnym elementem jest dobrze dobrany fotelik. Ten prosty przedmiot jest głównym elementem zapewniającym dziecku bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Szczególnym motywatorem do jego używania może być przepis stanowiący o karze, wynoszącej 300 złotych. Obowiązek korzystania z fotelika to wzrost dziecka wynoszący mniej niż 150 cm. Istniejący wyjątek to przekroczenie przez dziecko 36 kilogramów przy wzroście przynajmniej 135 cm.

Miejsce z przodu czy z tyłu?

mały chłopiec w foteliku dziecięcym

Oczywiście można umieścić naszego młodszego podróżnika z tyłu, jednak nigdy nie zapominajmy o przypięciu pasów. W przypadku gdy postanowimy umieścić dziecko z przodu, koniecznie trzeba pamiętać o wyłączeniu poduszki powietrznej po stronie pasażera. Testy bezpieczeństwa wyraźnie stwierdzają, że najlepszym miejscem do posadowienia dziecka jest środkowe miejsce na tylnej kanapie. W ten sposób możemy kontrolnie zerkać w lusterko wewnętrzne obserwując naszego podopiecznego, a także zapewniamy mu względnie najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Organizacja – druga podstawa

zakupy kierowca diesel

Proces planowania dłuższego wyjazdu to z reguły egzamin z myślenia. W tym przypadku organizacja to klucz do sukcesu. Zapewniając niezbędne wyposażenie podróżne młodszemu, zapewniamy zarazem jemu jak i sobie spokojną i komfortową podróż. Każdy opiekun może się domyślać co będzie potrzebne podopiecznemu, od jedzenia i picia po kilka przedmiotów zapewniających zajęcie. Równie istotne w tej kwestii są leki. Jeśli dziecko wykazuje objawy choroby lokomocyjnej, warto postawić diagnozę u lekarza oraz odpowiednimi środkami zapewnić naszemu pasażerowi komfortową podróż.

Oczywiście pakując rzeczy auto pamiętamy o zabawkach, jednak niech one również nie stwarzają zagrożenia. Warto wyposażyć się w podręczny koszyczek czy też torbę, w której możliwe będzie przechowanie tych kilku przedmiotów. W razie kolizji, latające z dużą prędkością zabawki to niepotrzebne zmartwienie.

Klimatyzacja i pogoda

klimatyzacja temperatura samochod

Pamiętajmy, że nawet dorosły może łatwo nabawić się przeziębienia podczas używania klimatyzacji, organizm dziecka, jest o wiele słabszy pod tym kątem. Jeśli więc w samochodzie nie panuje naprawdę nieprzyjemnie wysoka temperatura, lepiej jest pozostawić klimatyzację wyłączoną. Warto również zerknąć na prognozę pogody i ubrać dziecko adekwatnie do przewidywanych warunków. Prawdopodobnie nie obejdzie się bez postoju na przebranie, zatem warto mieć pod ręką zapasowe ubranko.

Oczywiście nie wszystko da się przewidzieć, dlatego po starannym zaplanowaniu wyjazdu, postarajmy się go maksymalnie wykorzystać. Czas spędzony z dzieckiem jest wspaniałym doświadczeniem, więc powinien zapewnić wiele szczęścia i wspaniałych wspomnień. Organizując wyjazd pamiętajmy o ostrożności i dodaniu czasu na pokonanie trasy.

 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News