Jedziesz samochodem na wakacje do Chorwacji? Zobacz, na co należy zwrócić uwagę i co zabrać ze sobą [PORADNIK]

Jedziesz samochodem na wakacje do Chorwacji? Zobacz, na co należy zwrócić uwagę i co zabrać ze sobą [PORADNIK]

samochod wakacje paliwo

Podaj dalej

Do Chorwacji z Polski można dojechać samochodem w kilkanaście godzin. Droga choć długa, to stosunkowo łatwa i wygodna, ponieważ w większości można ją przejechać autostradami. A jak wygląda sytuacja w samej Chorwacji? Jakie przepisy czekają na kierowców? Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu? O tym, poniżej.

Przepisy drogowe w Chorwacji

przepisy w Chorwacji

Kierowcy na drogach w Chorwacji będą czuli się bardzo dobrze, ponieważ przepisy ruchu drogowego w obu państwach są bardzo podobne. Chorwaccy kierowcy, są dość wyrozumiali dla turystów, których na chorwackich drogach nie brakuje.

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

W Chorwacji jak wszędzie obowiązują ograniczenia prędkości. Ponadto, wszyscy pasażerowie samochodu muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Latem, światła mijania są obowiązkowe tylko w przypadku złej widoczności na drodze (non-stop muszą być włączone zimą, tj. od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca).

W przeciwieństwie do samochodów, motocykle i skutery muszą mieć włączone światła bez względu na porę roku oraz widoczność.

Jak łatwo się domyślić, w czasie jazdy samochodem obowiązuje całkowity zakaz korzystania z telefonu komórkowego. A maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,5 promila.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

wyposażenie do Chorwacji

Do obowiązkowego wyposażenia należy zaliczyć:

– apteczkę,
– komplet zapasowych żarówek,
– trójkąt ostrzegawczy,

Ponadto, warto także posiadać gaśnicę oraz linkę holowniczą. Nie jest to jednak wymagane przepisami wyposażenie.

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Należy także pamiętać o tym, że w przypadku opuszczenia auta na drodze szybkiego ruchu lub autostradzie, konieczne jest założenie kamizelki odblaskowej – dotyczy to wszystkich osób w pojeździe.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News