Jazda lewym pasem – co grozi za takie zachowanie na drodze?

Jazda lewym pasem – co grozi za takie zachowanie na drodze?

jazda lewym pasem

Podaj dalej

Jazda lewym pasem, a co za tym idzie blokowanie lewego pasa jezdni, to jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez niedoświadczonych kierowców. Co grozi za takie zachowanie na drodze?

Blokowanie lewego pasa to już standard

Duży wzrost nowych kierowców, a co za tym idzie i samochodów powoduje wzmożony ruch na drogach. W dzisiejszych czasach na drodze potrzebny jest zdrowy rozsądek, uważna obserwacja wszystkiego dookoła i przede wszystkim przewidywanie niektórych sytuacji.

Już kilkuminutowa jazda po drogach pozwala zauważyć, że duża część kierowców w ogóle nie zwraca uwagi na to, co dzieje się za nimi. Niestety, ale takie zachowanie, bardzo często powoduje małe zamieszanie na drodze.

Jadąc kilkupasmową drogą, co chwilę można zauważyć kierowcę, blokującego lewy pas ruchu. I nie ma tu znaczenia fakt, że porusza się on z prędkością większą niż samochody jadące prawym pasem. Najgorsze jest to, że uparcie trzyma się on lewej strony jezdni i nawet nie myśli o tym, żeby zjechać na prawy pas.

KIEROWCO! ODBIERZ BON NA 120 PLN DO WYDANIA NA STACJACH BENZYNOWYCH

Skutkiem takiego zachowania powoduje, że kierowca jadący szybciej zmuszony jest zacząć „kombinować” i stosuje manewry niejednokrotnie zagrażające bezpieczeństwu na drodze.

Jazda lewym pasem a skręt w lewo

Jeżeli kierowca zbliża się do skrzyżowania, na którym musi wykonać manewr skrętu w lewo, to powinien zmienić pas najwcześniej 200-300 metrów przed skrzyżowaniem.

blokowanie-lewego-pasa-2

Ograniczenie prędkości a jazda lewym pasem

Czasami bywa tak, że kierowca tłumaczy się tym, że jego samochód porusza się lewym pasem z maksymalną dopuszczalną prędkością. Nie ma to jednak najmniejszego znaczenia. Główną zasadą poruszania się po polskich drogach, jest bowiem obowiązek trzymania się prawej strony jezdni. Lewy pas służy tylko i wyłącznie do wyprzedzania.

jazda lewym pasem

KIEROWCO! ODBIERZ BON NA 120 PLN DO WYDANIA NA STACJACH BENZYNOWYCH

Mandat za jazdę lewym pasem

Za blokowanie i uporczywą jazdę lewym pasem ruchu, kierowca może zostać ukarany mandatem. Jego wysokość waha się od 20 do nawet 500 złotych. Oprócz mandatu, kierowca otrzyma także dwa punkty karne. Co ciekawe, policja bardzo często decyduje się na najwyższy wymiar kary.

jazda lewym pasem

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News