Jak korzystać z myjni bezdotykowej? Kilka kroków od mycia do uszkodzenia

Jak korzystać z myjni bezdotykowej? Kilka kroków od mycia do uszkodzenia

Jak korzystać z myjni bezdotykowej? Kilka kroków od mycia do uszkodzenia

Podaj dalej

Umycie naszego samochodu to jedna z fundamentalnych aktywności, wykonywana przez wielu kierowców, często nawet dla przyjemności. Zasadniczo jest to prosty proces, jednak warto znać kilka podstawowych zasad, aby uniknąć uszkodzeń lakieru oraz pozostałego brudu

Bezdotykowe stacje myjni samochodowych są stosunkowo tanie i szybkie w porównaniu do innych możliwości. Niestety również w tym przypadku można doprowadzić do uszkodzenia lakieru. Istotną kwestią jest nie tylko dokładność wykonywanego mycia, ale także jego sposób. Jednym z głównych powodów korzystanie z myjni bezdotykowych przez kierowców jest zasadna obawa o uszkodzenie lakieru przez szczotki myjni automatycznej. Kwestia ta faktycznie może ochronić nasz lakier, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach.

Piana aktywna od stóp do głów

piana myjnia samochodowa

W znacznej większości przypadków, nakładanie aktywnej piany to pierwsza wykonywana czynność. Zgodnie z racjonalnym myśleniem należałoby nakładać ją od góry do dołu, jednak nie do końca jest to dobry sposób. Nakładanie aktywnej piany w ten sposób spowoduje, że spływająca z góry przez dłuższy czas, utworzy ona zacieki, zatem najlepiej rozpocząć aplikację piany od najbrudniejszych elementów samochodu, które najczęściej znajdują się w dolnej części pojazdu oraz kolejno przejść długimi poziomymi ruchami od dołu do góry samochodu.

Zmiękczanie zabrudzeń

Mycie floty samochodów z Karcher
fot. Karcher

Najlepszym sposobem na większe zabrudzenia jest pozostawienie aktywnej piany na kilka minut, aby zgodnie ze swoim przeznaczeniem zdążyła zmiękczyć wszelkie zabrudzenia. Owady, błoto, ptasie odchody bez zmiękczenia będą wymagały używania dłuższego potraktowania strumieniem wody, co z kolei jest nieekonomiczne oraz potencjalnie z uwagi na wysokie ciśnienie strumienia może prowadzić do uszkodzenia lakieru.

Ryzyko używania szczotki

Wiele myjni posiada na wyposażeniu szczotki, które pozwalają na usunięcie zabrudzeń, z którymi nie poradził sobie strumień wody. Niestety nie zawsze jest to najlepszy sposób, szczególnie z uwagi na fakt, że szczotki te mają w sobie bardzo dużo zabrudzeń, w tym piachu. Brud zbiera się na włosiu przez kierowców używających ich wbrew przeznaczeniu do czyszczenia bardzo zabrudzonych kół, a nawet nadkoli. Mimo, że szczotki przy prawidłowym korzystaniu mają stały dopływ wody, nie wszystkie drobiny zostają z nich wypłukane. W efekcie, jeśli użyjemy zabrudzonej szczotki możemy doprowadzić do powstania wielu rys na lakierze samochodu.

Odpowiedni kąt

auto detailing

Aktywną pianę należy dobrze zmyć, najgorszym sposobem jest używanie lancy prostopadle do samochodu. Ten sposób doprowadzi to do rozchlapania piany, a więc przedłużenia procesu mycia oraz potencjalnie do oblania brudną pianą samego siebie. Najlepszy sposób to ustawienie lancy pod kątem 45 stopni. Dzięki temu całą pozostałą na samochodzie pianę spłuczemy równomiernie bez zbędnego chlapania.

Kluczowy tryb

Jeśli chcemy, aby nasz samochód na nieco dłużej pozostał czysty, warto rozważyć wykorzystanie ostatnich trybów jakimi z reguły są woskowanie oraz nabłyszczanie. Woskowanie za pomocą lancy nie jest tak efektywne jak zastosowanie aplikacji ręcznej tego środka, jednak również pozwoli na choćby częściową ochronę przez odpychanie wody i zabrudzeń od karoserii. Nabłyszczanie natomiast, dzięki użyciu wody destylowanej do spłukania po całym procesie mycia, odwdzięczy się brakiem zacieków po wyschnięciu auta.

Szmatka? Jak najbardziej, ale czysta!

Po zakończonym myciu, dla pewności, że na samochodzie nie pozostały żadne zabrudzenia i częściowego osuszenia, można posłużyć się ręczniczkiem z mikrofibry. W takim przypadku koniecznie trzeba upewnić się, by była ona czysta. W przeciwnym wypadku nawet małe ziarno piasku może doprowadzić do uszkodzeń widocznych na lakierze.

Obecność słońca

W trakcie kończącego się lata, zdecydowanie polecamy wykonywanie tej czynności wieczorem lub przynajmniej w cieniu, aby pojazd zarówno w trakcie mycia jak i osuszania nie stał w pełnym słońcu. Jeśli pozwolimy na wyschnięcie świeżo nałożonych środków czyszczących, mogą one pozostawić trudne do wyczyszczenia zabrudzenia i smugi. Wyjeżdżając świeżo umytym samochodem na pełne słońce, narażamy się na większą ilość potencjalnych zacieków i smug.

Jeśli środki do czyszczenia, to jakie?

Jeśli nie korzystamy z preparatów zapewnianych przez myjnię, czyszcząc auto i wykorzystując inne środki, należy pamiętać o ich przeznaczeniu. Stosując domowe środki takie jak płyn do mycia naczyń, możemy w łatwy sposób doprowadzić do odbarwienia lub zmatowienia lakieru. Warto zatem pamiętać aby używać chemii wyprodukowanej specjalnie w tym celu, aby zapewnić bezpieczeństwo lakierowi naszego samochodu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News