Jak jeździć zimą? Oto kilka porad bezpiecznej jazdy

Jak jeździć zimą? Oto kilka porad bezpiecznej jazdy

opona w sniegu

Podaj dalej

Zima tuż za rogiem. A jak wiadomo, wraz z przyjściem zimy, zmieniają się warunki na drodze. Warunki, które wymagają od kierowcy dużo większej uwagi i doświadczenia. Niebezpieczeństwa w postaci kiepskiej widoczności, gołoledzi czy obfitych opadów śniegu są podstawą do zmiany sposobu jazdy samochodem. Jak jeździć zimą? Oto kilka zasad bezpiecznego prowadzenia samochodu w czasie zimy.

opona w sniegu

Jak jeździć zimą? Ostrożnie operując gazem i hamulcem

Śliska nawierzchnia, to jedno z największych zagrożeń w czasie jazdy samochodem w okresie zimowym. Do niekontrolowanego poślizgu może doprowadzić gwałtowny manewr, jak na przykład awaryjne hamowanie, dynamicznie przyspieszanie czy zbyt ostre wchodzenie w zakręty.

jak jeździć zimą

Gołoledź

Temperatura w okolicach 0 stopni Celsjusza to ważny znak ostrzegawczy dla kierowców. To właśnie wtedy może dojść do powstania gołoledzi. Asfalt sprawia wrażenie suchego. Jednak po wciśnięciu pedału hamulca lub gwałtownym skręcie kierownicy, okazuje się jednak, że samochód nie reaguje.

Obowiązkowo odśnież swój samochód

Jazda nieodśnieżonym samochodem to spore ryzyko mandatu. To jednak nie mandat jest największym zagrożeniem. Niedokładnie odśnieżone szyby, to dużo gorsza widoczność. Należy pamiętać także o tym, aby pozbyć się śniegu z karoserii. Śnieg zalegająca na dachu naszego samochodu może oderwać się w trakcie jazdy i stworzyć niebezpieczną sytuację dla innych uczestników ruchu.

KIEROWCO! SPÓŹNIŁEŚ SIĘ Z WYMIANĄ OPON DO SWOJEGO SAMOCHODU? SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY!

Dobra widoczność

Zaparowane szyby mogą w znaczny sposób obniżyć widoczność w trakcie jazdy. Z nadmiarem pary poradzisz sobie wietrząc wnętrze pojazdu oraz ustawiając nawiew na szyby. Warto też gruntownie umyć szyby oraz wymienić pióra wycieraczek na nowe.

Jak jeździć zimą? Na dobrych oponach zimowych

Jednym z mitów dotyczących opon zimowych jest to, że wykazują one przewagę nad oponami letnimi tylko na śniegu. W rzeczywistości jednak, konstrukcja opon zimowych nie ogranicza się jedynie do innego rodzaju bieżnika. Bardzo ważna jest także miękkość mieszanki gumowej. Opony zimowe oraz całoroczne zachowują elastyczność podczas niskich temperatur i zapewniają lepszą przyczepność niż opony letnie.

jak

Jak jeździć? Dobrze oświetlonym samochodem

Zimowe dni są krótkie. Oznacza to konieczność podróżowania przed świtem lub po zmroku, a podstawą bezpiecznej jazdy jest dobre oświetlenie. Dlatego też, należy upewnić się, czy wszystkie żarówki są sprawne.

Zimowy płyn do spryskiwaczy

Należy również pamiętać o uzupełnieniu zimowego płynu do spryskiwaczy. Bez płynu do spryskiwaczy możemy stracić widoczność już po kilku kilometrach.

KIEROWCO! SPÓŹNIŁEŚ SIĘ Z WYMIANĄ OPON DO SWOJEGO SAMOCHODU? SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY!

To tylko kilka porad bezpiecznej jazdy zimą, które pozwalają zminimalizować ryzyko wypadku. Nic nie zastąpi jednak zdrowego rozsądku oraz zachowania pełnej koncentracji na drodze.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News