Jak jeździć hybrydą? Te wskazówki pomogą zaoszczędzić ci paliwo!

Jak jeździć hybrydą? Te wskazówki pomogą zaoszczędzić ci paliwo!

Jak jeździć hybrydą? Te wskazówki pomogą zaoszczędzić ci paliwo!

Podaj dalej

W internecie możemy trafić na wiele artykułów o samochodach z napędem hybrydowym. Jedną z najważniejszych zalet takich samochodów jest niskie zużycie paliwa. Jak uzyskać takie osiągi? To proste! Trzeba się tylko nauczyć jak jeździć hybrydą żeby była oszczędna. Oto kilka wskazówek.

Hybryda, a ciśnienie powietrza w oponach

Mogłoby się wydawać, co ciśnienie powietrza w oponach ma do oszczędności? Odpowiedź może Was zaskoczyć, bo ma i to dużo. Odpowiednie ciśnienie jest kluczowe nie tylko z punktu widzenia eksploatacji opon, ale także spalania. Zbyt wysokie lub zbyt niskie, może w znaczny sposób pogorszyć właściwości trakcyjne i sprawić, że „benzyniak” czy diesel będzie potrzebował większej ilości paliwa. W przypadku elektryka uzyskamy mniejszy zasięg na tej samej ilości prądu.

jak jeździć hybrydą

Jak jeździć hybrydą, by odzyskać energię kinetyczną

Podczas jazdy, silnik elektryczny stanowiący element układu hybrydowego może pełnić dwie role. Pierwsza, to napędzanie kół, druga to odzyskiwanie energii kinetycznej. Z tej drugiej funkcji warto korzystać jak najczęściej, ponieważ im więcej energii uda się nam zgromadzić, tym elektryczne wspomaganie będzie mocniejsze.

 

Hybrydą „z górki”? Ale koniecznie „bez gazu”!

Aby odzysk energii był najbardziej optymalny, najlepiej zaplanować hamowanie w taki sposób, aby trwało maksymalnie długo. Oto przykład? Jedziemy samochodem i mamy ok. 200 metrów do skrzyżowania, ale widzimy, że właśnie włączyło się czerwone światło. W takim przypadku powinniśmy puścić pedał gazu i delikatnie dohamować.

KIEROWCO! SPÓŹNIŁEŚ SIĘ Z WYMIANĄ OPON DO SWOJEGO SAMOCHODU? SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY!

Dobrą okazją do odzyskania jak dużej ilości energii jest też zjazd ze wzniesienia. Tutaj działa reguła, że im wyższe wzniesienie, tym lepiej pracować będzie system odzyskiwania energii.

jak jeździć hybrydą

Obserwacja wskaźnika pracy napędu

Samochody hybrydowe posiadają wskaźnik pracy układu napędowego. Pokazuje on, który napęd nasz samochód obecnie wykorzystuje oraz moment, w którym włącza się odzysk energii.

Tryb elektryczny

Każdy samochód hybrydowy posiada tryb EV. Po jego uruchomieniu, układ napędowy używa wyłącznie silnika elektrycznego. Tryb EV ma zazwyczaj dwa ograniczenia. Po pierwsze, prędkość maksymalna to ok. 50 km/h, a po drugie pojemność baterii, na której można przejechał maksymalnie 2-3 kilometry. Kiedy korzystać z tego trybu? Najlepiej podczas jazdy w korku, co pozwoli zaoszczędzić trochę paliwa!

Jak jeździć hybrydą na autostradzie!

Środowiskiem naturalnym hybrydy jest miasto. To tutaj napęd spalinowo-elektryczny pokazuje swoje największe zalety. Oczywiście wcześniej czy później trzeba będzie wyjechać z miasta i skorzystać z dróg szybkiego ruchu i autostrad, gdzie rola elektryka zostanie zminimalizowana. Co oznacza, że spalanie nasze samochodu na pewno na pewno wzrośnie.

KIEROWCO! SPÓŹNIŁEŚ SIĘ Z WYMIANĄ OPON DO SWOJEGO SAMOCHODU? SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY!

Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej utrzymywać stałą prędkość w granicach 120 km/h oraz unikać gwałtownego hamowania i przyspieszania.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News