Jak bezpiecznie jeździć zimą? Oto kilka wskazówek

Jak bezpiecznie jeździć zimą? Oto kilka wskazówek

Podaj dalej

Zima w pełni. A jak wiadomo, wraz z trwającą zimą, warunki na drodze nie należą do najłatwiejszych. Wymagają od kierowcy dużo większej uwagi i doświadczenia. Niebezpieczeństwa w postaci kiepskiej widoczności, gołoledzi czy obfitych opadów śniegu są podstawą do zmiany sposobu jazdy samochodem. Zatem, jak bezpiecznie jeździć zimą? Oto kilka wskazówek.

Jak bezpiecznie jeździć zimą? Umiejętnie operuj gazem i hamulcem

Śliska nawierzchnia, to jedno z największych zagrożeń w czasie jazdy samochodem w okresie zimowym. Do niekontrolowanego poślizgu może doprowadzić gwałtowny manewr, jak na przykład awaryjne hamowanie, dynamicznie przyspieszanie czy zbyt ostre wchodzenie w zakręty.

Obowiązkowo odśnież swój samochód

Jazda nieodśnieżonym samochodem to duże ryzyko mandatu. To jednak nie mandat jest największym zagrożeniem. Niedokładnie odśnieżone szyby, to dużo gorsza widoczność. Należy pamiętać także o tym, aby pozbyć się śniegu z karoserii. Śnieg zalegająca na dachu naszego samochodu może oderwać się w trakcie jazdy i stworzyć niebezpieczną sytuację dla innych uczestników ruchu.

jak bezpiecznie jeździć zimą
KIEROWCO! ODBIERZ BON NA 120 PLN DO WYDANIA NA STACJACH BENZYNOWYCH

Dobra widoczność to podstawa

Zaparowane szyby mogą w znaczny sposób obniżyć widoczność w trakcie jazdy. Z nadmiarem pary poradzisz sobie wietrząc wnętrze pojazdu oraz ustawiając nawiew na szyby. Warto też gruntownie umyć szyby oraz wymienić pióra wycieraczek na nowe.

Jak bezpiecznie jeździć zimą? Na dobrych oponach zimowych

Jednym z mitów dotyczących opon zimowych jest to, że wykazują one przewagę nad oponami letnimi tylko na śniegu. W rzeczywistości jednak, konstrukcja opon zimowych nie ogranicza się jedynie do innego rodzaju bieżnika. Bardzo ważna jest także miękkość mieszanki gumowej. Opony zimowe oraz całoroczne zachowują elastyczność podczas niskich temperatur i zapewniają lepszą przyczepność niż opony letnie.

jak bezpiecznie jeździć zimą

Jak bezpiecznie jeździć zimą? Bądź dobrze widoczny

Zimowe dni są krótkie. Oznacza to konieczność podróżowania przed świtem lub po zmroku, a podstawą bezpiecznej jazdy jest dobre oświetlenie. Dlatego też, należy upewnić się, czy wszystkie żarówki są sprawne.

KIEROWCO! ODBIERZ BON NA 120 PLN DO WYDANIA NA STACJACH BENZYNOWYCH

To tylko kilka porad bezpiecznej jazdy zimą, które pozwalają zminimalizować ryzyko wypadku. Nic nie zastąpi jednak zdrowego rozsądku oraz zachowania pełnej koncentracji na drodze.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News