Holowanie samochodu. Przepisy mówią jasno czego nie robić!

Holowanie samochodu. Przepisy mówią jasno czego nie robić!

lina

Podaj dalej

Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku regulują niezwykle wiele istotnych kwestii. Wśród nich możemy znaleźć definicję dróg, obowiązki obejmujące uczestników ruchu, czy także warunki jakie powinny spełniać pojazdy. Nie inaczej wygląda holowanie, określone w oddziale 9 ustawy.

Okoliczności

holowanie

Niestety, ale holowanie nie kojarzy się z reguły z niczym pozytywnym. Biorąc pod uwagę okoliczności w jakich zachodzi, mianowicie awarię lub wypadek nie ma powodów, aby się temu dziwić. Sam widok samochodu znajdującego się na lawecie, niezależnie czy to nasz czy obcy pojazd powoduje domysł świadczący o tym, że stało się coś niedobrego.

Holowanie w przepisach

holowanie

W oddziale 9 wcześniej wspomnianej ustawy możemy znaleźć szereg obowiązujących przepisów w kwestii holowania. Wśród zapisów możemy znaleźć między innymi informację, że:

  • pojazd holujący nie może przekroczyć prędkości 30 km/h w obszarze zabudowanym i 60 km/h poza nim
  • pojazd holowany także musi prowadzić osoba uprawniona do kierowania danym pojazdem
  • pojazdy są połączone tak, aby nie było możliwości przypadkowego odczepienia w trakcie holowania
  • samochód holowany powinien posiadać trójkąt ostrzegawczy umieszczony po lewej stronie z tyłu
  • odległość pomiędzy pojazdami nie powinna przekraczać 3 metrów jeśli wykorzystujemy połączenie sztywne oraz wynosić od 4 do 6 metrów jeśli korzystamy z giętkiego

Holowania zabroniono także w niektórych przypadkach. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że na autostradach tylko pojazdy przystosowane mogą holować inne pojazdy. Nie wolno także holować pojazdu, do którego przyczepiona jest przyczepa. Zakazane jest także holowanie pojazdu, który nie ma sprawnego układu hamulcowego lub kierowniczego.

Nieco inaczej wygląda natomiast kwestia holowania w przypadku motocykli. Zmianie ulega między innymi mocowanie pomiędzy pojazdami. Powinno umożliwić łatwe odczepienia. Kwestia trójkąta także wygląda inaczej, ponieważ na motocyklu nie musi być zaczepiony.

Koszt holowania

samochód pieniądze

W tej kwestii wszystko zależy od posiadanego przez nas pakietu ubezpieczenia lub firmy, na której usługę się zdecydujemy. Szczególnie w wielu polisach AC, ale także w wielu przypadkach dodatkowego pakietu Assistance do podstawowego OC możemy znaleźć zapisy o możliwości holowania. Najczęściej możemy spotkać zapisy świadczące o tym, że do holowania będziemy tylko po awarii. Zdarzają się także przypadki z uwzględnieniem kolizji. Dodatkowo taka usługa jest najczęściej określana limitem, na który taka usługa nam przysługuje.

W przypadku zwykłego skorzystania z usług holowania, stawki są bardzo zróżnicowane. Niektóre firmy zakładają z góry opłatę startową, inne ustalają stawkę od przejechanych kilometrów. Jedno jest pewne, usługa ta nie należy do najtańszych.

Sprawdź także

Zmiany dla kierowców! Nowe przepisy związane z prawem jazdy

Nabór wniosków już trwa! Nawet 1500 złotych dodatku!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News