Hamilton, Alonso... a może Schumacher lub Senna? Komputer wskazał najszybszego kierowcę F1!

Hamilton, Alonso... a może Schumacher lub Senna? Komputer wskazał najszybszego kierowcę F1!

Kierowcy F1

Podaj dalej

Władze F1 przy pomocy sztucznej inteligencji obliczyły, że najszybszym kierowcą w historii był Brazylijczyk Ayrton Senna. Polak Robert Kubica zajął 18. miejsce. Do wyłonienia zwycięzcy posłużono się danymi zbieranymi przez telemetrię od 1983 roku.

Formuła 1

Kto jest najlepszym kierowcą w historii F1?

Wszyscy fani Formuły 1 od lat zastanawiają się, który z kierowców był najszybszym w historii. Hamilton, Schumacher, a może Senna? Dominującemu wcześniej Michaelowi Schumacherowi, a obecnie Lewisowi Hamiltonowi zarzuca się, że za ich sukcesami stoją bardzo szybkie i perfekcyjnie zaprojektowane bolidy.

Kierowcy F1

Nowoczesnym technologia zdecydowała…

Formuła 1 oraz Amazon Web Services połączyły siły, aby dowiedzieć się, kto jest najszybszym kierowcą F1 na jednym okrążeniu, przy wykorzystaniu danych gromadzonych od 1983 roku. Przez ponad rok trwały prace nad specjalnych algorytmem, który miał dokonać tych skomplikowanych obliczeń i zdecydować.

Kierowcy F1

Pod uwagę brano czasy z kwalifikacji oraz wyniki partnera danego kierowcy z zespołu w tym samym okresie. Aby stworzyć w miarę wiarygodne dane, zespołowi partnerzy byli porównywani dopiero wtedy, gdy ukończyli przynajmniej pięć sesji kwalifikacyjnych. Nie brano pod uwagę np. zarządzania oponami. Znaczenie miał wiek kierowcy oraz to czy wracał do rywalizacji po trzech lub więcej sezonach poza Formułą 1.

Czytaj także: Powstał serial dokumentalny o Fernando Alonso! Wkrótce premiera

Wyniki?

Ayrton Senna decyzją „komputera” został najszybszym kierowcą w historii Formuły 1. Drugi pod względem prędkości jest Michael Schumacher, a podium uzupełnił Lewis Hamilton. Co ciekawe, w rankingu znalazł się również nasz rodak – Robert Kubica. Algorytm umieścił Polaka na 18 miejscu.

Senna, Hamilton, Schumacher

TOP 10 NAJSZYBSZYCH KIEROWCÓW W HISTORII F1:

1. Ayrton Senna

2. Michael Schumacher, +0.114 s.

3. Lewis Hamilton, +0.275 s.

4. Max Verstappen, +0.280 s.

5. Fernando Alonso, +0.309 s.

6. Nico Rosberg, +0.374 s.

7. Charles Leclerc, +0.376 s.

8. Heikki Kovalainen, +0.378 s.

9. Jarno Trulli, +0.409 s.

10. Sebastian Vettel, +0.435 s.

Senna

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News