Dowód rejestracyjny zatrzymany? To dopiero początek problemów

Dowód rejestracyjny zatrzymany? To dopiero początek problemów

policja dowód

Podaj dalej

Dowód rejestracyjny jest jednym z najważniejszych i podstawowym dokumentem związanym z pojazdem. Są jednak okoliczności, w których możemy go stracić.

Dowód rejestracyjny

Jest to dokument, w którym zapisano najważniejsze dane dotyczące zarówno konkretnego pojazdu, jak i jego właściciela. Jego wyrobienie jest niezbędną czynnością każdej osoby po zakupie samochodu. Koszty rejestracyjne wynoszą 66,50 złotych w kwestii wydania samego dokumentu. Do tego należy także doliczyć inne opłaty, takie jak chociażby wydanie tablic, które obecnie kosztuje w przypadku samochodu 80 złotych.

Utrata dokumentu

dowód samochód wypadek

Okoliczności, w których możemy stracić dokument uprawniający nasz pojazd do uczestnictwa w ruchu drogowym może być kilka:

  • nieaktualne badania techniczne
  • wątpliwość funkcjonariusza co do oryginalności dokumentu
  • ewidentna niesprawność pojazdu
  • nieprawidłowe oświetlenie pojazdu
  • przekroczenie wymogów ochrony środowiska

Obecnie wprowadzono system elektronicznych baz danych, które zawierają dane zawarte w dokumencie. Nie mamy zatem obowiązku posiadania go przy sobie w przypadku kontroli. Co warto jednak wiedzieć, „odebranie” dowodu nie oznacza zabrania nam samego dokumentu. Dochodzi do jego elektronicznej blokady, co będzie widoczne w systemie. Jest to o tyle istotne, że fizyczne posiadanie dokumentu nie zmienia kwestii dopuszczalności pojazdu do ruchu drogowego.

Odzyskanie dowodu rejestracyjnego

dowód kierowca

Analogicznie do odebrania dowodu, jego odzyskanie wiąże się z procedurą elektroniczną. Najpierw musimy oczywiście dokonać wszelkich niezbędnych napraw. Następnym krokiem będzie natomiast wizyta na stacji kontroli pojazdów, gdzie zostanie nam wydane specjalne zaświadczenie.  Po spełnieniu wymagań, za które zatrzymano dowód, możemy dążyć do jego odzyskania. W tym celu musimy wybrać się na komisariat lub do organu, który taki dokument wydał. Po okazaniu odpowiedniego dokumentu wpis blokujący dowód rejestracyjny zostanie usunięty z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Sprawdź także

Kierowcy nie rozumieją tego przepisu! 3000 złotych mandatu!

Prosta metoda dla kierowców. Dzięki niej będziesz lepiej widział!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News