Dostałeś takiego sms-a? Bądź czujny! To oszustwo!

Dostałeś takiego sms-a? Bądź czujny! To oszustwo!

Dostałeś takiego sms-a? Bądź czujny! To oszustwo!

Podaj dalej

Oszuści szukają kolejnych sposobów na uśpienie czujności użytkowników telefonów komórkowych i bankowości online. Rozsyłane SMS-y zawierają niebezpieczny odnośnik, a oszustwo staje się coraz mniej oczywiste.

Jak oszuści wykorzystują możliwości?

Od pewnego czasu, do polskich użytkowników sieci komórkowej trafiają wiadomości o zaplanowanym wyłączeniu prądu w określonym dniu, za nieopłacone rachunki. Oszuści korzystają z nazwy polskiego dostawcy-PGE, aby wzbudzić zaufanie i zachęcić ofiarę do kliknięcia w ich link.

Treść wiadomości-oszustwo

Ostatnio również ja otrzymałem podejrzaną wiadomość od nieznanego numeru, która brzmiała: „PGE: Na dzień 27.09.2022 zaplanowano odłączenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności”. Na końcu wiadomości podany został link do teoretycznej wpłaty zaległej kwoty. Problem polegał na tym, że wiedziałem, że moje rachunki są prawidłowo uregulowane.

Oczywiście pod żadnym pozorem nie wolno klikać w otrzymany link. Otrzymana wiadomość jest zmyślona oraz rozsyłana do ogromnej ilości użytkowników. Wyłączenie prądu w dobie internetu oraz elektryczności ma za zadanie wywołanie strachu oraz paniczne kliknięcie w załączony link. 

Podana strona, która powinna prowadzić do systemu płatności za energię elektryczną, w rzeczywistości jest specjalnie przygotowanym serwisem, upodobnionym do oryginalnej strony płatności online. Jest to oczywiście próba wyłudzenia naszych danych logowania do posiadanych bankowości internetowych. 

Co jeśli podamy nasze dane oszustom?

W takim przypadku należy jak najszybciej skontaktować się z bankiem, aby zablokować konto lub zmienić nasze dane. Przy odpowiednio szybkim podjęciu działania, istnieje szansa, że oszuści nie zdąrzą wykraść oszczędności z rachunku bankowego.

Oczywiście taki rodzaj oszustwa jest ujęty w kodeksie karnym, w art.  286.

„§  1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”
Niestety jednak, w dobie zaawansowanej techniki, a także coraz bardziej złożonych systemów informatycznych, szanse na ujęcie nowoczesnego złodzieja są nikłe. Pamiętajmy, żeby zawsze weryfikować takie wiadomości z dostawcą mediów. Nie podejmujmy pochopnych decyzji i dbajmy o bezpieczeństwo także w internecie.

 

Sprawdź także

Obowiązkowe psychotesty dla kierowców? Co musisz wiedzieć?

PILNE: Służby rozpoczynają kontrole! Radzimy się na nią zgodzić!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News