Diesel kopci czarnym dymem? To może być uszkodzona turbosprężarka

Diesel kopci czarnym dymem? To może być uszkodzona turbosprężarka

Podaj dalej

Turbosprężarka, to bardzo trwałe urządzenie. Mimo pracy w ekstremalnych warunkach, jej żywotność jest naprawdę długa. Jednak, podobnie jak silnik, potrzebuje ona właściwego użytkowania, aby swoją trwałość i niezawodność utrzymać jak najdłużej. Dlatego, jeśli Twój diesel kopci na czarno, to możesz mieć poważny problem.

Spadek mocy? Diesel może mieć uszkodzoną turbosprężarkę

Jednym z charakterystycznych objawów uszkodzenia turbosprężarki, jest spadek mocy silnika. Można to wyczuć, gdy diesel nie przyspiesza tak szybko jak kiedyś. Może to być wina np. uszkodzenia elementów wirujących lub też nieszczelności pomiędzy turbosprężarką, a kolektorem dolotowym. Oprócz zauważalnego spadku mocy, mogą wystąpić także niepokojące odgłosy dochodzące spod maski.

diesel kopci

KIEROWCO! TO NAJLEPSZY MOMENT NA ZAKUP OPON! SPRAWDŹ PROMOCJE NA ŚWIĘTA!

Diesel kopci na czarno

Kolejnym dość łatwo zauważalnym objawem jest zwiększone zadymienie spalin. Kolor dymu pozwala wstępnie określić rodzaj usterki. Tak więc, jeśli diesel kopci czarnym dymem, może to wskazywać na nieprawidłową pracę lub awarię turbiny.

czarny dym silnik

Mimo, że czarny dym z rury wydechowej diesla może świadczyć o uszkodzonych wtryskiwaczach, to bardzo często objaw ten powoduje właśnie niewydolność turbosprężarki. Na skutek podawania zbyt małej ilości powietrza do komory spalania, paliwo nie ulega całkowitemu spaleniu i tworzy się wtedy charakterystyczny czarny dym.

KIEROWCO! TO NAJLEPSZY MOMENT NA ZAKUP OPON! SPRAWDŹ PROMOCJE NA ŚWIĘTA!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News