Diesel i jego oznaczenia. TDI, HDi, JTD... czy znasz te skróty?

Diesel i jego oznaczenia. TDI, HDi, JTD... czy znasz te skróty?

Podaj dalej

Diesel, czy jak kto woli samochód z silnikiem wysokoprężnym, to wciąż częsty wybór osób kupujących nowe lub używane auto. Decydując się na kupno samochodu z takim silnikiem, warto byłoby wiedzieć, co oznacza skrót umieszczany na tym czy innym silniku. W dzisiejszych czasach, oznaczeń jest bardzo dużo, dlatego warto przypomnieć najpopularniejsze z nich.

Poradnik: Jak odkręcić filtr oleju? Sprawdź, co możesz zrobić!

Diesel TDI

Skrót TDI to jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych skrótów. Oznacza on Turbo Direct Injection, czyli turbo doładowany diesel z bezpośrednim wtryskiem. Pierwszy raz z tym skrótem mogliśmy się spotkać w 1989 roku. Od tamtego czasu, ten rodzaj silnika był bardzo chętnie wykorzystywany przez wielu producentów samochodów.

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

JTD – uniJet Turbo Diesel

diesel jtd

Skrót JTD niemal od zawsze kojarzy się z marką Fiat i Alfa Romeo. Pod tymi trzema literami kryje się uniJet Turbo Diesel. W tłumaczeniu na język polski, charakteryzuje się tzw. “wspólną szyną”, do której najpierw wtryskiwane jest paliwo, a dopiero potem dociera do wtryskiwaczy. Powoduje to dawkowanie paliwa w różnych fazach pracy silnika, przez co olej napędowy spala się znacznie lepiej.

CTDi

Oznaczeniem CTDi występuje głownie w samochodach marki Opel. Rozwijając ten „tajemniczy” skrót, to Common Rail Diesel Trubo Injection.

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

HDi

diesel 1.6 HDi

Kolejnym skrótem występującym w silnikach wysokoprężnych jest HDi. To nic innego jak Hight pressure Direct Injection, czyli wysokociśnieniowy diesel z bezpośrednim wtryskiem. Silniki te montowano głównie w Peugeotach i Citroenach.

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News