Diesel 1.9 TDI... Czy tą jednostkę można określić silnikiem wszech czasów?

Diesel 1.9 TDI... Czy tą jednostkę można określić silnikiem wszech czasów?

1.9 TDI

Podaj dalej

Diesel 1.9 TDI to silnik, który zarówno mechanicy, jak i kierowcy darzą szczególnym uczuciem. Ta niemal kultowa jednostka napędowa, jest przede wszystkim ceniona na dużą moc, uzyskiwaną przy stosunkowo niewielkim zużyciu paliwa i bezawaryjność.

Diesel 1.9 TDI – historia i zasada działania

Silnik 1,9 TDI o mocy 90 KM zadebiutował już dawno temu, bo w roku 1991 w Audi 80. To jednak nie w Audi, a w Volkswagenie stał się znakiem rozpoznawczym. W roku 1993 znalazł się w Golfie III i w Passacie. W kolejnych latach jego modernizowane odmiany trafiały do niemal wszystkich modeli VW.

diesel 1.9 TDI

TDI, czyli Turbo Direct Injection. Istotą działania tej jednostki jest bezpośredni wtrysk paliwa. W pierwszych wersjach bezpośredni wtrysk odbywał się za pomocą rotacyjnej pompy wtryskowej i dwustopniowych wtryskiwaczy. Pod koniec lat 90-tych, system ten zastąpiono pompowtryskiwaczami.

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Bezpośredni wtrysk paliwa sprawia, że silnik jest wydajny i oszczędny. Ze stosunkowo małej ilości paliwa możliwe jest uzyskanie sporej mocy. Konstrukcja jednostki 1.9 TDI jest również prosta i trwała, co znacząco ułatwia jej serwisowanie i użytkowanie.

Diesel 1.9 TDI – problemy i usterki

Mimo, że silnik 1.9 TDI uważany za niezawodny, to czasami także się psuje. Do największych problemów zalicza się przede wszystkim uszkodzenia układu wtryskowego. Objawia się to spadkiem spadkiem mocy i zwiększeniem zużycia paliwa.

diesel

Do innych usterek należy zaliczyć awarie zaworu EGR oraz problemy z turbosprężarką, co sygnalizuje nadmierne dymienie z układu wydechowego i spadek mocy.

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Ponadto, zdarzają się także uszkodzenia dwumasowego koła zamachowego. Objawia się to hałasami i drganiami sprzęgła.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News