Decyzja została podjęta. Polacy na szczęście sporo zaoszczędzą.

Decyzja została podjęta. Polacy na szczęście sporo zaoszczędzą.

Polacy rekordowe ceny transportu

Podaj dalej

W świetle trwającego kryzysu energetycznego wielokrotnie poruszano temat podwyżek cen energii elektrycznej. Podjęta w tej kwestii decyzja ma zminimalizować skutki załamania.

ceny paliwa decyzja
fot. pixabay

Decyzja o zamrożeniu cen energii

paliwo-rzad-lpg-decyzja
fot. gov.pl

Zakładane działania mają uchronić nas przed potężnym wzrostem cen energii poprzez utrzymanie taryfy na poziomie z tego roku. Zgodnie z aktualnymi przepisami w propozycji ustawy, dla poszczególnych rodzajów gospodarstw domowych wyznaczono róże progi.

  • dla gospodarstwa domowego – 2 MWh
  • dla gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi – 2,6 MWh
  • dla gospodarstw domowych obejmujących rodziny z Kartą Dużej Rodziny – 3 MWh
  • dla rolników – 3 MWh

Oznacza to, że jeśli ktoś zużyje ilość energii do wysokości progu, zapłaci cenę obowiązującą w obecnym roku. Gdy dojdzie do przekroczenia tych wartości, na zużycie ponad limit obowiązywać będą normalne taryfy, które pojawią się w 2023 roku.

W ustawie zawarto również ciekawy zapis świadczący o wyróżnieniu osób, które zmniejszą zużycie prądu. W tej kwestii brane pod uwagę będą terminy od 1 października do 31 grudnia 2022 roku porównawczo do tożsamego okresu w roku następnym.  Gdy w porównaniu tych dwóch okresów odbiorca uzyska 10 procentowy spadek poboru energii, przysługiwała mu będzie 10% obniżka w roku 2024.

Głos Senatorów

Sejm przedłużył działanie tarcz antyinflacyjnych decyzja
fot. stock.adobe.com – Art Media Factory

Senat wyraził wolę zwiększenia zaproponowanych limitów zużycia prądu, które mają obowiązywać w kwestii zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 roku. Najważniejszą z propozycji jest podniesienie limitu dla gospodarstw domowych w zależności od uczących się dzieci. W tej kwestii ustalono, że na każde z takich dzieci powinno przysługiwać dodatkowe 0,5 MWh energii.

Ponadto członkowie Senatu chcą, aby pakiet wsparcia obowiązywał także mikro, małych i średnich przedsiębiorców w rocznym limicie w wysokości 20 MWh. Zgłoszone poprawki teraz znów trafią do Sejmu.

Ostateczna wersja ustawy

W głosowaniu ustawy przez Sejm ustalono, że do podwyżki limitów nie dojdzie. Przyjęto natomiast inne poprawki, które doprecyzować mają wiele z wprowadzanych przepisów. Ostatnim etapem jaki pozostał przed ustawą to podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Rozszerzenie pomocy

decyzja

W toku prac nad wsparciem wobec narastającego kryzysu, opracowano także program dla osób wykorzystujących głównie urządzenia elektryczne do ogrzewania. W zależności od wysokości poboru można będzie uzyskać dodatkowe świadczenie. Jeśli w roku 2022 nasze zużycie wyniesie do 5 MHw otrzymamy 1000 złotych dodatku. Po przekroczeniu tej wartości, możemy liczyć na 1500 złotych dofinansowania. Wnioski można składać od 1 grudnia do 1 lutego 2023 roku. Dodatek ma zostać wypłacony do 31 marca przyszłego roku.

Warto również wspomnieć, że planowane zamrożenie cen na rok 2023, nie obejmie osób, które zawarły umowy gwarantujące stałą stawkę za prąd.

 

Sprawdź także

Nowy dodatek dla gospodarstw domowych-nawet 1500 złotych! Wnioski można składać do lutego 2023

Koniec tarczy inflacyjnej? Ceny już niedługo poszybują w górę!

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News