Czy wyprzedzanie na podwójnej ciągłej jest możliwe? Tak, ale tylko pod jednym warunkiem.

Czy wyprzedzanie na podwójnej ciągłej jest możliwe? Tak, ale tylko pod jednym warunkiem.

Czy wyprzedzanie na podwójnej ciągłej jest możliwe? Tak, ale tylko pod jednym warunkiem.

Podaj dalej

Czy i jeśli tak to, kiedy wyprzedzanie maszyny rolniczej na podwójnej ciągłej jest dozwolone?

W trakcie podróży, szczególnie w okresie letnim i wczesnojesiennym niejednokrotnie napotkać możemy powolny sprzęt rolniczy taki jak kombajn lub traktor. Wielokilometrowa jazda za takimi maszynami z pewnością nie jest marzeniem większości kierowców. Wyjaśniamy, jak w zgodzie przepisami należy wykorzystać szansę na ich wyprzedzenie.

Protest rolników spowolnił karetkę
Protest rolników spowolnił karetkę

Największą ilość takich maszyn możemy napotkać poruszając się drogami lokalnymi i krajowymi. Drogi te są połączeniami pomiędzy rozległymi terenami rolniczymi, czyli miejscami pracy tych właśnie pojazdów.

Z reguły maszyny rolnicze są kwalifikowane jako pojazdy wolnobieżne. Ich prędkość maksymalna to 25 km/h, czego najczęstszym rezultatem jest powolny sznur samochodów jadący tuż za nimi. O ile w przypadku zezwolenia na wyprzedzanie przez znaki drogowe sytuacja taka nie jest problemem, o tyle w przypadku odwrotnym, czyli kiedy napotykamy linię ciągłą, kłopot zaczyna narastać.

Co na to przepisy?

Zgodnie z przepisami, linia ciągła po naszej stronie lub podwójna ciągła bezwzględnie zabraniają najeżdżania i przejeżdżania przez ten znak. W praktyce, innymi słowy oznacza to, że wyprzedzenie jest dozwolone i legalne, ale tylko w przypadku, gdy wykonujący manewr, zmieści się w obszarze swojego pasa drogi. W praktyce ta kwestia jest również przydatna w przypadku rowerzystów, co do których obowiązuje taka sama zasada. Wielu rolników na szczęście zwraca uwagę na widok w lusterku i próbuje ułatwić opisywany manewr, choć częściowo zjeżdżając na pobocze. Co jednak w przypadku, gdy przy drodze napotkamy znak zakazu wyprzedzania? Niestety wówczas należy uzbroić się w cierpliwość i podążać za pojazdem aż do odwołania zakazu znakiem lub skrzyżowaniem.

Wyprzedzanie poboczem — odradzamy

Niektórzy kierowcy będąc w pośpiechu lub frustracji wpadają na pomysł podjęcia próby wyprzedzania maszyny poboczem. Jest to manewr, który zdecydowanie odradzamy. Po pierwsze czynność taka jest niezgodna z obowiązującymi przepisami, po drugie natomiast w świetle przytoczonego sposobu rolników na ułatwienie wyprzedzania jazdą poboczem, może to sprawić, że dojdzie do  bardzo niebezpiecznego wypadku.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News