Czy tłumik sportowy wpływa na większą moc silnika!? Prawda czy fałsz?

Czy tłumik sportowy wpływa na większą moc silnika!? Prawda czy fałsz?

tłumik

Podaj dalej

Wszyscy na pewno się zgodzimy, że tłumik sportowy zakończony chromowaną końcówką, wpływa i to wydatnie na walory wizualne auta. Może zmieniać częstotliwość i poziom natężenia wydawanego dźwięku, ale czy ma wpływ na zwiększenie mocy silnika? O tym poniżej.

Układ wydechowy w samochodzie

Układ wydechowy w nowych samochodach, to jedna z bardziej skomplikowanych konstrukcji. Czasy kiedy wydech był prostą rurą odprowadzającą spaliny poza samochód, minęły bezpowrotnie. Obecne układy wydechowe powstają na skutek długotrwałych prac projektowych.

układ wydechowy

Chodzi o to, żeby pogodzić moc osiąganą przez jednostkę napędową, komfort towarzyszący jeździe samochodem oraz troskę o środowisko naturalne. Jeżeli rozmawiamy tylko o mocy silnika, to kluczowymi elementami układu wydechowego są elementy, które znajdują się najbliżej źródła spalin, a więc kolektor dolotowy, downpipe i katalizator.

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Modyfikacje w obrębie ww. elementów mają szansę faktycznie zwiększyć moc silnika, ale nie należy się spodziewać tutaj nie wiadomo jakich wyników.

Tłumik sportowy w samochodzie – warto czy nie?

Tłumik znajduje się na przeciwnym końcu układu, więc jak łatwo się domyśleć, na zwiększanie mocy silnika nie ma prawie żadnego wpływu. Dlaczego więc, wielu kierowców wymienia fabryczne tłumiki na tłumiki sportowe? Przede wszystkim dlatego, że nadają one autu sportowego wyglądu.

tłumik sportowy

Modyfikacje tłumika przez wielu zaliczane są do tuningu mechanicznego, ale tak naprawdę jest to przede wszystkim tuning optyczny. Oprócz walorów estetycznych, tłumik sportowy nadaje autu także walory dźwiękowe.

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

W zależności od zamontowanego modelu, potrafi on zmienić dźwięk w taki sposób, aby przypominał do złudzenia „mruczenie” samochodów sportowych lub rajdowych.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News