Czy przetankowanie LPG może być groźne? Tak i to bardzo!

Czy przetankowanie LPG może być groźne? Tak i to bardzo!

tankowanie gazu LPG

Podaj dalej

Czy przetankowanie LPG może być groźne? Jakie mogą być tego skutki? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź poniżej.

Przetankowanie LPG

W samochodach bywa tak, że tankując „pod korek” 50-litrowy zbiornik, często jesteśmy w stanie zmieścić 2-3 litry więcej. Nalewanie do zbiornika większej ilości paliwa jest groźne dla układu odpowietrzania zbiornika. A jak wygląda sytuacja w przypadku LPG?

przetankowanie lpg

W tym przypadku niebezpieczeństwo jest jeszcze większe, ponieważ w niektórych sytuacjach może dojść nawet do rozerwania butli!

Czy przetankowanie LPG może być groźne? Tak i to bardzo!

To pytania zadają sobie pewnie wszyscy posiadacze samochodów z instalacją gazową.
Dlaczego przetankowanie LPG jest groźne? Z jednej bardzo prostej przyczyny… gaz zmienia swoją objętość w zależności od temperatury.

lpg

W niższej temperaturze ma mniejszą, a wyższej większą. I np. jeśli podczas mroźnego wieczoru zatankujemy cały zbiornik gazu, to w czasie postoju w ogrzewanym garażu, gaz przestałby się mieścić w butli. Mogłoby to doprowadzić najpierw do dużego wzrostu ciśnienia, a następnie rozerwania zbiornika.

Przetankowanie LPG? Możliwe czy nie?

W nowoczesnych instalacjach gazowych, praktycznie nie ma możliwości przetankowania w pełni sprawnego zbiornika, ponieważ występują w nich tzw. zawory nadmiarowe, które pozwalają na uzupełnienie zawartości butli tylko w 80%. Większa ilość gazu trafi do zbiornika tylko wtedy, gdy taki zawór ulegnie uszkodzeniu.

przetankowanie lpg

Takie sytuacje są jednak bardzo rzadkie. W przypadku, gdy kierowca zauważy, że w butli mieści się więcej gazu niż zazwyczaj, powinien ten fakt zgłosić specjaliście.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News