Czy istnieje sposób na niższe spalanie? Nawet kilka!

Czy istnieje sposób na niższe spalanie? Nawet kilka!

paliwo-pusty-bak

Podaj dalej

Przy aktualnie kosmicznych cenach paliw, warto oszczędzić każdy litr drogocennego płynu. Kilka sposobów, w tym ekologiczny styl jazdy może sprawić, że odwiedziny na stacji paliw będą rzadsze.

Istnieje sposób na redukcję kosztów związanych z tankowaniem, jakim jest przesiadka na komunikację miejską. Prawdopodobnie jednak znaczna część osób woli wydać nieco więcej by na własnych, komfortowych warunkach dotrzeć do celu. Gdy ceny paliw sprzedawane są po tak wysokich cenach, a napełnienie baku do pełna kosztuje krocie, każdy szuka choć odrobiny oszczędności, bez rezygnacji z mobilności.

Używając pedału gazu pamiętaj o cenach na szyldzie

sprzęgło

Na ile to tylko możliwe staraj się ruszać powoli i szybko wrzucać drugi bieg. Po nabraniu odpowiedniej prędkości należy próbować ją utrzymać. Każde hamowanie i nagłe przyspieszanie znacząco zwiększa zużycie paliwa. Kiedy widać z oddali korek lub czerwone światło wykorzystaj hamowanie silnikiem. W ten sposób silnik napędzany jest siłą poruszającej się masy samochodu, nie zużywając paliwa potrzebnego do podtrzymania cyklu pracy. Delikatniejsze obchodzenie się z pedałem gazu i hamulca może zmniejszyć zużycie o naprawdę bardzo wiele.

Waga jest ważna

 

Zakładając użytkowanie średniego samochodu, którego waga to około 1,5 tony, każde następne 150 kg to wzrost spalania o ponad 10%. Zdarza się, że wozimy wiele niepotrzebny przedmiotów, których łączna waga może odbić się na spalaniu. W tej kwestii należy również pamiętać o akcesoriach do samochodów. Jeśli aktualnie zamontowany bagażnik dachowy lub rowerowy nie jest Ci potrzebny, zdejmij go. Ciężar oraz zmiana w aerodynamice pojazdu w połączeniu z jego zbędnym transportem potrafi generować znaczne koszty.

Postój-wyłącz silnik

naklejki rejestracyjne naklejka nowa strefa czystego transportu
Freepik

Podczas zatrzymania w korku, na czerwonym świetle czy też przejeździe kolejowym czasami warto wyłączyć silnik. Zasada w tym przypadku mówi, że jeśli spodziewasz się stać ponad 20 sekund, warto wyłączyć silnik. Podczas postoju na biegu jałowym silnik zużywa około litra paliwa na godzinę. Wydaje się to niewiele, dopóki nie pomyślimy o zsumowanej długości przymusowych postojów w ciągu całego roku.

Szanuj prędkość

nowe przepisy punkty prędkość mandat recydywa 17 września
fot. pixabay

W trakcie przejazdu przez drogę o wyższej dopuszczalnej prędkości, postaraj się ją dobrać inteligentnie. Oczywiście wykorzystanie pełnej dozwolonej prędkości nikogo nie powinno dziwić, ale ekonomia ma inne zdanie. Poruszając się autostradą nie można powodować niebezpieczeństwa powolną jazdą, jednak obniżenie jej do odpowiedniej dla naszego pojazdu nie jest niczym złym. Przykładowo poruszając się po autostradzie małym lub średnim samochodem przystosowanym do jazdy w mieście, przy prędkości 20 km/h wolniejszej od limitu możemy zaobserwować bardzo wyraźny spadek spalania.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News