Czy automatyczna skrzynia biegów, to dobry wybór do jazdy po mieście?

Czy automatyczna skrzynia biegów, to dobry wybór do jazdy po mieście?

automatyczna skrzynia biegów

Podaj dalej

Wśród samochodów, które sprzedawane są w Polsce, dominują te z manualną skrzynią biegów. Automatyczna skrzynia biegów pojawia się głównie w większych samochodach. My przyjrzymy się jednak tym mniejszym samochodom w „automacie”.

Niechęć do „automatów”

Mitów i legend na temat automatycznej skrzyni biegów jest wiele. Mają one główny wpływ na niechęć do sięgania po tego typu samochody. Udział „automatów” wśród nowych samochodów miejskich kupionych w Polsce, jest o wiele mniejszy, niż np. w USA.

automatyczna skrzynia biegów

Trudno jednak się temu dziwić. Ta niechęć wynika bowiem z czasów, gdy automatyczne skrzynie miały wiele wad. Były „ospałe”, podwyższały spalanie oraz spowalniały samochód. O ile w samochodach z dużym i mocnym silnikiem, wady te można było ukryć, to w małych autach bardzo negatywnie wpływały na wrażenia z jazdy. To już jednak przeszłość, ponieważ producenci aut usunęli niemal wszystkie wady „automatów”. Dzisiejsze rozwiązania niejednokrotnie przewyższają parametrami manualne skrzynie biegów.

Automatyczna skrzynia biegów w mieście

Wielka zaletą skrzyni automatycznej jest komfort. „Automat” nie wymaga ciągłego wciskania sprzęgła oraz wachlowania drążkiem zmiany biegów.

automatyczna skrzynia biegów

Jazda w po zakorkowanych miastach jest pełna zatrzymań i powolnych podjazdów, dlatego też w takich warunkach, automatyczna skrzynia biegów czuje się idealnie. Dzięki niej, kierowca może skupić się na na obserwowaniu drogi, pieszych, znaków oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Wady automatycznej skrzyni biegów

Jedną z nich jest na pewno wyższa cena ewentualnych napraw. Automatyczna skrzynia biegów, to znacznie bardziej skomplikowana konstrukcja. Wymagają nie tylko wiedzy mechanicznej, ale i elektronicznej. „Automaty” wymagają też regularnej (średnio co 30-60 tysięcy kilometrów) wymiany oleju. Pojazdów z taką skrzynią nie wolno holować, odpalać „na pych” oraz zmieniać przełożeń bez całkowitego zatrzymania auta.

automatyczna-skrzynia-biegow-wymiana-oleju

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News