Czarne tablice rejestracyjne - czy można na nich legalnie jeździć?

Czarne tablice rejestracyjne - czy można na nich legalnie jeździć?

czarne tablice rejestracyjne_3

Podaj dalej

Mimo, że od zakończenia wydawania czarnych tablic rejestracyjnych minęło już ponad 20 lat, to na ulicach ciągle można spotkać samochody z takimi tablicami. Powstaje zatem pytanie, czy czarne tablice rejestracyjne dalej są legalne? Co w przypadku, gdy zgubimy taką tablicę? Czy jest możliwość otrzymania wtórnika? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Czarne tablice rejestracyjne – czy można na nich legalnie jeździć?

czarne tablice rejestracyjne

Jak wiadomo, czarne tablice rejestracyjne zniknęły z polskich urzędów ponad 20 lat temu. Ich miejsce zastąpiły nowe – z białym tłem i niebieskim paskiem posiadającym skrót oznaczający nazwę państwa.

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Początkowo, widok czarnych tablic na drogach nikogo nie dziwił. Dziś, po ponad 20 latach od ich wycofania, ich widok na polskich drogach budzi zaciekawienie, a także nasuwa pytanie – czy można jeszcze na nich legalnie jeździć?

Otóż można, tablice te są nadal legalne i uprawniają do poruszania się po polskich drogach. Kierowcy posiadający samochód z takimi tablicami, nie mają obowiązku ich wymiany na białe. Nie muszą także obawiać się konsekwencji podczas kontroli drogowej.

Kiedy musimy wymienić „czarne blachy”?

czarne tablice rejestracyjne

Czarne tablice należy wymienić w momencie, gdy samochód zmienia właściciela, a kupujący pochodzi z innego powiatu niż sprzedający lub po prostu chce nowe numery rejestracyjne.

Ponadto, gdy właściciel pojazdu chce zamienić czarne tablice rejestracyjne na nowe białe, to również ma do tego pełne prawo skierować. Wystarczy tylko, że skieruje odpowiedni wniosek do urzędu.

Co w przypadku, gdy zgubimy czarne tablice?

czarne tablice rejestracyjne

I tutaj pojawia się problem… Urzędy nie tylko nie wydają już nowych tablic na czarnym tle, ale również nie wyrabiają wtórników starych. Oznacza to z prawnego punktu widzenia konieczność wymiany tablic na nowe.

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Niektórym kierowcom w naszym kraju nie brakuje jednak pomysłowości i konieczność wymiany próbują obejść? Jak? Zamawiają przez internet repliki czarnych tablic rejestracyjnych ze starymi numerami i montują na samochodzie.

Czy to jest legalne? Nie do końca, ale ciężko będzie wykazać złamanie przepisów, ponieważ czarne tablice nie miały nalepek homologacyjnych świadczących o ich oryginalności.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News